Reklama
Dobrze Wiedzieć!LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Legionowski: Leki znów kupisz przez całą dobę

Od początku października mieszkańcy Legionowa i powiatu w godzinach nocnych i święta pozbawieni byli dostępu do leków z uwagi na brak apteki całodobowej. Na szczęście – zgodnie z informacjami sprzed kilku dni – od piątku (14.11) w mieście znów będzie apteka otwarta 24h.

Reklama

Od piątku (14.11) pacjenci z powiatu legionowskiego będą mieli ponownie całodobowy dostęp do lekarstw. 24-godzinne dyżury, również w soboty, niedziele i święta będzie pełnić „Apteka z Uśmiechem” przy ul. Kopernika 9 w Legionowie. Znajduje się ona blisko kościoła „garnizonowego”. Wcześniej dyżury pełniła apteka zlokalizowana przy ulicy Piłsudskiego 7B, jednak zaprzestała ona pracy w takim trybie.

Całodobowa „Apteka z Uśmiechem”

W polskim ustawodawstwie odpowiedzialność za zorganizowanie całodobowego dostępu do leków spoczywa na starostwie. Dlatego też starosta legionowski Jan Grabiec  przeprowadził w tej sprawie wiele rozmów z lokalnymi aptekarzami. W ich wyniku mgr farm. Teresa Panek, kierownik „Apteki z Uśmiechem”, zdecydowała się podjąć dyżury. Do takiej pracy apteka musiała zostać technicznie przystosowana. Prace w tym kierunku zostały zakończone i dzięki temu apteka będzie funkcjonować 24/h.

Apteka wyborcza?

Mimo sugestii, jakie stosują lokalne media, temat braku całodobowych aptek nie powstał na potrzeby wyborów samorządowych. Redakcja Legio24 w sierpniu 2014 roku w imieniu czytelników, którzy zgłaszali ten problem, wystąpiła do wszystkich gmin z prośbą o informację oraz wykaz punktów sprzedaży leków. Jak zauważali sami mieszkańcy, oficjalna lista dostępnych aptek była nieaktualna… Ich właściciele w rzeczywistości nie realizowali zobowiązań, których się podjęli. Nie zgadzały się bowiem nie tylko godziny otwarcia, ale też informacje dotyczące dyżurów.

Interwencje w urzędach

Na naszą prośbę urzędy w sierpniu bieżącego roku niektóre gminy przesłały informacje dotyczące działań aptek na ich terenie:

Nieporęt

Na terenie Gminy Nieporęt działają trzy apteki, żadna apteka nie pracuje w systemie nocnym – informowała Dorota Brzozowska.

Wieliszew

Na terenie Gminy nie działają apteki w systemie nocnym – informowała Magdalena Szmyt z wieliszewskiego ratusza, która dodatkowo przesłała spis placówek działających na terenie gminy:

  • Apteka w Michałowie –Reginowie; Michałów-Reginów ul. Nowodworska 21b 05-119 Legionowo; Godz. Otwarcia: Poniedziałek – piątek 8.00-20.00; Sobota 8.00 – 14.00
  • Apteka w Skrzeszewie; Ul. Nowodworska 57a, 05-124 Skrzeszew; Godz. Otwarcia poniedziałek – piątek 8.00-16.00
  • Apteka w Wieliszewie; Ul. Niepodległości 85, 05-135 Wieliszew
  • Apteka w Wieliszewie; Ul. Niepodległości 2, 05-135 Wieliszew; Godz. Otwarcia Poniedziałek – piątek 8.00 – 20.00; Sobota 8.00 – 15.00
  • Apteka „Pogodna” w Wieliszewie; Ul. Modlińska 61a   05-135 Wieliszew; Godz. Otwarcia: Poniedziałek – piątek 8.00 – 2.00; Sobota 8.30 – 14.00
  • Punkt apteczny w Górze – Góra, ul Dworcowa 42a, 05-124 Skrzeszew

Jabłonna

Na terenie gminy Jabłonna nie ma aptek działających w systemie nocnym. W ostatnim czasie nie spotkaliśmy się z prośbami mieszkańców w tej sprawie – pisał Michał Smoliński, który skierował nas do spisu – dane teleadresowe do czterech aptek na terenie gminy.

 Serock

Rafał Karpiński z serockiego urzędu skierował nas do nieaktualnego spisu aptek znajdującego się na stronach internetowych starostwa powiatowego.

Legionowo

Podobnie Magda Górska z legionowskiego ratusza wysłała do nas link, który przekierowywał poszukujących na stronę starostwa powiatowego.

Pracowali od roku

W trakcie rozmów z urzędami otrzymaliśmy potwierdzenie, że Starostwo Powiatowe zajmuje się tą sprawą i aktualizuje wykaz. Od października 2013 roku projekt uchwały zmieniającej wykaz z 2012 roku był przedmiotem prac zarządu powiatu. Niektóre z informacji uzyskanych od czytelników oraz starostwa powiatowego, zostały wykorzystane w artykule na temat aptek i potrzeb mieszkańców.

Wybory lada chwila rozstrzygną, kto zajmie się tym tematem w ciągu następnych 4 lat. Miejmy nadzieję, że interwencje mediów oraz mieszkańców pozwolą na wypracowanie odpowiednich warunków zarówno dla właścicieli aptek, jak i dla pacjentów ponad 100-tysięcznego powiatu, którzy do tej pory często odchodzili od drzwi z pustymi rękami.

/nk, iw/

Zobacz także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

2 razy komentowano

  1. uważam, ze nie powinno być takiego tematu bo jest tyle aptek, że mogą mieć dyżury by nie obciążać nadmiernie jednej, w innych dużo mniejszych miastach tak jest lecz nie u nas, świadczy to o kiepskiej władzy

  2. Kolejny sukces władz naszego miasta! Gratulacje! Łubu dubu niech nam żyje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button