Reklama

KomunikacjaLegionowskiMazowszeWiadomości

Duże wsparcie dla KM. Szansa na kolej do Zegrza?

Reklama

Województwo Mazowieckie w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 zarezerwowało ok. 135 mln euro na sektor kolejowy. Nacisk ma zostać położony na inwestycje związane z liniami regionalnymi. Czy to oznacza, że pomysł uruchomienia kolei do Zegrza ma realne szanse na realizację?

Reklama

We wtorek (9.12) został udostępniony poprawiony projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) na lata 2014-2020. W dokumencie uwzględniono uwagi, jakie w ciągu ostatnich trzech miesięcy złożyła Komisja Europejska. Z jego zapisów wyczytać możemy między innymi, że Mazowsze chce przeznaczyć ok. 135 mln euro na inwestycje związane z koleją. Ciekawym jest fakt, że nacisk ma zostać położony na linie regionalne. Szansy w tej sytuacji można upatrywać w odtworzeniu kolei do Zegrza.

Mazowsze z nowymi połączeniami kolejowymi?

W dokumencie zawarto dwa bardzo interesujące zapisy względem kolei, a mianowicie:

  • budowa, modernizacja, rehabilitacja i rewitalizacja linii kolejowych o znaczeniu regionalnym,
  • inwestycje w zakresie zakupu i modernizacji taboru kolejowego wraz z budową i modernizacją zapleczy technicznych do obsługi i serwisowania pojazdów szynowych.

Wynika z tego, że priorytetem ma być poprawa jakości linii o znaczeniu regionalnym, a także budowa nowych odcinków linii kolejowych w miejscach, gdzie istnieją tzw. białe plamy na mapie torowisk. Mazowsze pod tym względem odstaje znacząco od województwa wielkopolskiego, całego południa Polski, czy nawet Ziemi Lubuskiej czy Pomorza.

Istniejące linie kolejowe w Polsce, Fot. PKP PLK SA
Istniejące linie kolejowe w Polsce, Fot. PKP PLK SA

Duże wsparcie dla KM, szanse na kolej do Zegrza

Przy okazji publikacji RPO WM przypomnieć warto zapowiedzi przywrócenia transportu szynowego do Zegrza. Na początku listopada br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP S.A. i Urząd m. st. Warszawy podpisały ważny dla mieszkańców powiatu legionowskiego list intencyjny. W jego zapisach zawarty jest punkt o możliwości wydłużenia kursów Szybkiej Kolei Miejskiej z Wieliszewa do Zegrza. Teraz Mazowsze publikuje projekt z planami inwestowania w połączenia regionalne. Duże wsparcie mają dostać Koleje Mazowieckie w postaci dogęszczenia połączeń i zakupu nowego taboru. Pieniądze natomiast nie będą mogły zostać przeznaczone na bieżące utrzymanie kolei.

Projekt poddany będzie jeszcze ewaluacji, a to oznacza, iż mogą nastąpić kolejne zmiany.

/nk/

Zobacz także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close