Reklama
KomunikacjaLegionowskiWiadomości

SKM-ką do Zegrza? Podpisano list intencyjny

W środę (5.11) PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP S.A. i Urząd m. st. Warszawy podpisały ważny dla mieszkańców powiatu legionowskiego list intencyjny. Jeśli uda się zrealizować zawarte w nim ustalenia, Szybka Kolej Miejska może dotrzeć do Zegrza.

Reklama

Sygnatariusze listu intencyjnego planują wielomiliardowe inwestycje mające na celu m.in. wybudowanie nowych przystanków i dworców, zagęszczenie kursowania pociągów, zintegrowanie kolei z komunikacją miejską, w tym z metrem. Działania będę prowadzone w całej aglomeracji warszawskiej i są zaplanowane do 2022 r. Najbardziej interesujące dla mieszkańców naszego regionu jest wydłużenie linii Szybkiej Kolei Miejskiej z Wieliszewa do Zegrza. Informacje o takiej możliwości pojawiły się już podczas październikowej konferencji „Szynobusem do Zegrza”.

Podpisanie Listu Intencyjnego, Fot. ZTM
Podpisanie Listu Intencyjnego. Fot. ZTM

SKM-ką do Zegrza i dalej?

Według przedstawionych planów wprowadzone zostaną zmiany w układzie tras Szybkiej Kolei Miejskiej uwzględniające linie obwodowe. Propozycje w tym zakresie zakładają m.in. skierowanie pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na trasę Piaseczno – Legionowo – Wieliszew (przez Warszawę Zachodnią i Warszawę Gdańską). Warianty zakładają także wydłużenie relacji pociągów z Wieliszewa do Zegrza, a niewykluczone że nawet dalej w kierunku Radzymina.

Najważniejsze inwestycje

Strony, które podpisały list intencyjny planują w latach 2014-2022 przeznaczyć ok. 25 miliardów złotych na inwestycje w rozwój transportu kolejowego, miejskiego oraz w zagospodarowanie terenów kolejowych. Najważniejszymi projektami, jakie uwzględniono w tych planach (…)są budowa dworców: Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska, modernizacja linii Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska wraz z budową przystanków czy prace na linii średnicowej. – podał ZTM.

/nk/

Zobacz także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button