ZTM pamięta o pionierach komunikacji

Leszek Ruta na Powązkach / foto: ZTM Warszawa

Dyrektor ZTM Leszek Ruta, w przededniu Święta  Wszystkich  Świętych, tradycyjnie zapalił znicze na grobach zasłużonych pracowników komunikacji, spoczywających na Cmentarzu Powązkowskim.

Leszek Ruta na Powązkach / foto: ZTM Warszawa

Przewodnikiem w czasie spaceru po najsłynniejszej warszawskiej nekropolii był Marek Moczulski, dziennikarz i pasjonat historii transportu. Znicze zapłonęły m.in. na grobach:

+ Zbigniewa Stanisława Lilpopa – inicjatora rozbudowy sieci tramwajowej w Warszawie, byłego dyrektora Komunikacji Miejskiej w Warszawie, inicjatora poprowadzenia linii tramwajowych na Żerań i Służewiec.

+ Aleksandra Wasiutyńskiego – twórcy koncepcji przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego i linii średnicowej w dwoma tunelami.

+ Zygmunta Słomińskiego – prezydenta Warszawy od lipca 1927 r. do 1934 r., który przywrócił w 1928 r., zawieszoną trzy lata wcześniej komunikację autobusową, a także byłego dyrektora Tramwajów Miejskich.

+ Stefana Starzyńskiego – prezydenta Warszawy w latach 1934 – 1939, który intensywnie rozbudowywał sieć tramwajów i autobusów oraz poważnie myślał o budowie metra.

+ Stanisława Wysockiego – pioniera polskiego kolejnictwa, którego grób został odrestaurowany w bieżącym roku przy wsparciu finansowym m.in. Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

[easyrotator]erc_11_1351580643[/easyrotator]

/ZTM Warszawa/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "ZTM pamięta o pionierach komunikacji"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *