Reklama

KomunikacjaLegionowskiNajważniejsze

ZTM: Bilety w II strefie będą tańsze?

Reklama

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego planuje wprowadzić znaczącą obniżkę cen biletów długookresowych dla pasażerów poruszających się wyłącznie w drugiej strefie biletowej. Bilet 30-dniowy ma kosztować tylko 112 złotych, a 90-dniowy – 282 złote. Kiedy obniżki wejdą w życie, na razie nie wiadomo, bo pomysłem ZTM-u musi się najpierw zająć Rada Warszawy.

Reklama

fot. Legio24fot. Legio24

Do tej pory w taryfie biletowej ZTM próżno szukać rozwiązania dla pasażerów poruszających się tylko w drugiej strefie. Obowiązują bowiem bilety wyłącznie na pierwszą lub dwie strefy. Niebawem może się to jednak zmienić. Dyrekcja ZTM chce bowiem uatrakcyjnić przejazdy komunikacją miejską wyłącznie w drugiej strefie biletowej. Oznacza to duże obniżki cen biletów długookresowych. Obecnie za 30-dniowy bilet obowiązujący pod Warszawą należy zapłacić 210 zł, po planowanej obniżce będzie to tylko 112 złotych. Podobnie rzecz się ma z biletami 90-dniowymi. Ich cena dla podróżnych poruszających się wyłącznie w drugiej strefie spadnie z obecnych 536 złotych do zaledwie 282 złotych.

Samorządy mają sięgnąć głębiej do kieszeni

Kolejną nowością przygotowywaną dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości jest projekt „Warszawa+”. Dzięki temu pomysłowi będzie możliwość obniżenia cen biletów do Warszawy dla wybranych grup społecznych, codziennie dojeżdżających do stolicy. Tutaj wszystko jednak zależy od podwarszawskich samorządów. To one mają pokrywać ze swojego budżetu zniżkę na bilety. Będą jednak decydowały, kto będzie do niej uprawniony.  Pamiętać trzeba, że podwarszawskie gminy już teraz słono płacą za utrzymanie komunikacji na ich terenie.

Jeszcze poczekamy

Kiedy proponowane przez ZTM zmiany wejdą w życie, na razie nie wiadomo. To dopiero projekt, który musi jeszcze trafić pod głosowanie Rady Warszawy, a w przypadku „Warszawy+”, być uzgodniony z samorządami, na terenie których znajduje się druga strefa biletowa.

Władze Legionowa dostały już propozycję od ZTM-u w sprawie uruchomienia zniżek na bilety dla wybranych grup społecznych z terenu miasta i obecnie ją analizują. Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy legionowskiego ratusza powiedziała jednak Portalowi Legio24.pl, że najlepszym rozwiązaniem dla władz miasta byłaby likwidacja stref i stworzenie jednej taryfy biletowej dla całej aglomeracji warszawskiej.

/wł/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Jeden komentarz

  1. Samożądy podwarszawskich miast i gmin powinny wziąść przykład z podwarszawskiego Pruszkowa,czy Halinowa,które rozwiązały swoje problemy komunikacyjne,aby usprawnić dojazd swoich mieszkańców do stolicy,nie dając się jednocześnie grabić przez monopolistę spod znaku ZTM.A najbardziej spodobał mi się pomysł Halinowa,który uruchomił swoją komunikację miejsko-wiejską twożąc 4 linie,trzy z nich dowozi mieszkańców do pierwszej strefy biletowej ZTM.a ceny biletów są poprostu śmieszne i przystępne dla każdego Kowalskiego ,poruszanie się po terenie Gminy to koszt tylko 1zł. Poza obszarem gminy 2zł,bilety miesięczne to odpowiednio 20 i 40zł ulgowe 10 i 20 zł,dodatkowo przewożnik obsługujący KM Halinów (PKS Mińsk Maz,grupa Mobilis Mościska)udostępnia wszystkich pozostałych ulg przewidzianych ustawą.Mało tego przewożnik wprowadził tzw.m-kartę do kodowania biletów miesięcznych jak również kodowanie biletów długo okresowych ZTM.Artykół jak widać na czasie,wiadomość jak najbardziej optymistyczna,czyżby po ostatniej podwyżce biletów ZTM odnotował mniejsze wpływy,a może miej ludzi jeżdzi już komunikacją.Podrużni kombinują jak mogą,aby tylko jeżdzić taniej,a można jeżdzić taniej komunikacją,sam tak jeżdżę i to całkiem legalnie,a jak można jeżdzić taniej pokazał to Halinów i brawo im za to,że nie dali się ograbić.Rozmowy ZTM z Halinowem były intensywne,ale cena zaproponowana przes ZTM nie do przyjęcia,jedna sesja Rady,jedno głosowanie i podjęta rozważna decyzja radnych rozwiała wszelkią nadzieje na wprowadzenie w Halinowie,wspólnego biletu.A Legionowo niech płaci dalej haracz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close