Reklama

LegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Zrzucają szczepionkę dla lisów. “Nie wolno dotykać preparatu”

Reklama

We wtorek (28.04) na terenie Województwa Mazowieckiego rozpoczęło się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka w postaci kostek jest zrzucana na mazowieckie lasy, pola i łąki z samolotów.

Reklama

Szczepienie wykonuje się preparatem umieszczonym we wnętrzu przynęty w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. W województwie mazowieckim szczepionka będzie zrzucana w ilości 20 dawek na 1 km2, z wyjątkiem wschodniej części powiatu łosickiego, gdzie zrzuconych będzie 25 dawek na 1 km2, ze względu na znajdującą się tam strefę buforową (brak szczepień przeciwko wściekliźnie za wschodnią granicą Polski).

Zrzuty nie będą obejmować zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Co warte podkreślenia szczepionka uodparnia wyłącznie lisy. Nie można jej stosować w przypadku zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów.

Lepiej nie dotykać

Każdy, kto znajdzie taką szczepionkę powinien ją ominąć. Brunatne kostki nie są niebezpieczne dla ludzi, jednak w przypadku kontaktu z nimi, należy dokładnie umyć ręce, a w razie niepokojących objawów, skontaktować się z lekarzem. Podstawowy problem jest taki, że – w razie kontaktu – szczepionka może przejść zapachem człowieka, a to skutecznie odstraszy lisy przed jej zjedzeniem.

W najbliższym czasie należy z pewnością zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem powinno się zgłosić do weterynarza. – Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy prowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach – zaleca dr Wiesław Twaróg z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

Zrzut szczepionek zakończy się 11 maja.

/red/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close