Zrób test. Żyj odpowiedzialnie

W Legionowie można skorzystać z bezpłatnych testów w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C. Mogą się im poddać osoby w przedziale wiekowym 18 – 60. Niebezpieczeństwo, którego jesteśmy świadomi, przestaje być śmiertelnie groźne.

Do zarażenia dochodzi głównie poprzez kontakt z zakażoną krwią. HCV jest wirusem, który przenosi się głównie w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, zabiegów operacyjnych, oraz przez zabiegi niemedyczne np. wykonywanie tatuażu, wstrzykiwanie narkotyku niesterylną igłą lub strzykawką, nawet podczas wizyty u fryzjera bądź kosmetyczki przez kontakt z niesterylnymi narzędziami. Obecność wirusa w organizmie człowieka często jest utajona. W wielu przypadkach możliwe jest zahamowanie działalności wirusa, a nawet zahamowanie procesu jego namnażania

Do chwili obecnej nie opracowano szczepionki chroniącej przed HCV. Szacuje się, że w Polsce ponad 700 tys. osób jest nim zakażonych. Przebieg choroby często jest bezobjawowy, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. U około 70-80% pacjentów dochodzi do przewlekłego zakażenia, które po latach może prowadzić do marskości i raka wątroby. Diagnostyka zakażenia wirusem HCV opiera się głownie na wykrywaniu przeciwciał antyHCV za pomocą testów.

W trosce o zdrowie warto poddać się testowi. Wcześnie zdiagnozowana obecność wirusa HCV stwarza możliwość zahamowania jego działalności, a świadomość zakażenia zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Bezpłatny test mogą wykonać osoby między 18 a 60 rokiem życia w ALAB laboratoria Punkt Pobrań, w Legionowie przy u. Jagiellońskiej 18, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 11.00, w soboty 8.00 – 11.30.

/UM Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Zrób test. Żyj odpowiedzialnie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *