Żoliborz – Czy to miejsce, aby zamieszkać z psem?

Żoliborz to najmniejsza dzielnica Warszawy zajmująca powierzchnię zaledwie 8,47 km², co nie odejmuje, a wręcz dodaje jej kameralnego uroku. Zamieszkały przez około 50 tysięcy osób, jest miejscem, w którym bez problemu odnajdą się zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzi ludzie żądni kulturowych wrażeń. Żoliborz, należący dawniej do Gminy Warszawa-Centrum, graniczy z sześcioma innymi dzielnicami Warszawy – Pragą Północną, Śródmieściem, Wolą, Bemowem, Bielanami (które w latach 1951-1994 stanowiły jego integralną część) i Białołęką. Bliskość i doskonała komunikacja metrem, SKM-ką, tramwajami czy autobusami z centrum i dalszymi częściami miasta jest jego dodatkowym atutem. Dzielnica ta dzieli się na trzy rejony: Marymont-Potok z Parkiem Kaskada i Parkiem Kępa Potocka, Sady Żoliborskie z Zatrasiem, Powązkami i Żoliborzem Przemysłowym zwanym także Nowym Żoliborzem, oraz Stary Żoliborz zamieszkiwany przed wojną przez wysokiej rangi wojskowych, rodziny urzędników państwowych czy literatów.

Na Żoliborzu, po odzyskaniu niepodległości, pozostało wiele terenów powojskowych, co pozwoliło na stworzenie spójnej koncepcji architektonicznej tej części miasta, nadając dzielnicy kształt trapezu zawartego między Wisłą i ulicami Potocką, Zajączka oraz Popiełuszki. To właśnie na Żoliborzu wzniesiono pierwszy budynek architektury awangardowej w Polsce – stojący przy ulicy Niegolewskiego dom Barbary i Stanisława Brukalskich, projektantów powstałych w latach 30-tych kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Poza urokliwą architekturą, gdzie styl dworkowy spotyka się z modernistycznym, Żoliborz posiada także wiele terenów zielonych, zajmujących aż trzecią część dzielnicy, sprawiając, że jest to doskonałe miejsce także pod względem rekreacji. Liczne parki stanowią dużą atrakcję dla ludzi ceniących aktywny wypoczynek oraz dla rodzin z dziećmi poszukujących miejsc do zabawy. Park Kaskada, dawniej stanowiący część rezydencji królewskiej na Marymoncie, ze stawem i wodną kaskadą, od której pochodzi jego nazwa, stanowi wspaniałe miejsce na długie spacery z rodziną. Park Kępa Potocka ze starorzeczem Wisły nazywanym „kanałkiem” wyposażony został w ścieżkę rowerową oraz plac zabaw dla dzieci. Park im. Stefana Żeromskiego, powstały na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku, posiada robiący duże wrażenie plac zabaw o powierzchni ponad 2 tys. m². Żoliborz pełen jest także przeróżnych muzeów i zabytków, ale również restauracji i kawiarni, w których można smacznie zjeść lub spotkać się z przyjaciółmi na kawie. To tutaj znajduje się także piaszczysta plaża położona nad Wisłą. Olbrzymia liczba placówek edukacyjnych znajdujących się na jego teranie sprawia, że jest to dzielnica przyjazna rodzinom z dziećmi i psom. Zasługa to wielkiej ilości psich parków. Jeśli wybieracie się do warszawy to spokojnie możecie spędzić na Żoliborzu wakacje z psem.

Doskonale wpasowując się w wyjątkowy i niezwykle urokliwy charakter Żoliborza, Dom Development stworzył osiedle Żoliborz Artystyczny, znajdujące się w Sadach Żoliborskich między ulicą Powązkowską a Elbląską, zaledwie 4,3 km od centrum miasta. Osiedle powstało w duchu kontynuacji modernistycznej architektury Żoliborza, łącząc w sobie estetykę i funkcjonalność. Osiedle Żoliborz Artystyczny składa się z ośmiu kolonii, a w jego centrum znajduje się plac imienia Czesława Niemena z sadzawką i fontannami oraz 7-piętrowa dominanta ozdobiona przejrzystą taflą wody. Kolonie zawierają 13 budynków wielorodzinnych, które posiadają od 5 do 8 kondygnacji naziemnych i 2 kondygnacje podziemne. W skład całej inwestycji wchodzi 1 377 mieszkań o powierzchni od 48 do 93 m² i o wysokości od 270 do 276 cm. Dostępne są mieszkania 2, 3 i 4-pokojowe. Budynki zostały wyposażone w miejsca parkingowe podziemne, naziemne i komórki lokatorskie. Teren osiedla jest ogrodzony i monitorowany z całodobową ochroną, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom i ich gościom. Na terenie osiedla znajdują się także place zabaw. Poza niezwykłą funkcjonalnością osiedla, charakteryzuje się ono także artyzmem, do czego zobowiązuje je nazwa. Minimalistyczne, nowoczesne budynki o białej elewacji zdobią kolorowe murale i akcenty w żywych barwach.

Osiedle Żoliborz Artystyczny znajduje się zaledwie 250 metrów od najbliższego punktu komunikacyjnego Duchnicka 02, dzięki czemu łatwo i szybko można się z niego dostać do innych części miasta. W jego najbliższej okolicy znajduje się aż 29 placówek edukacyjnych, co z pewnością ucieszy rodziny z dziećmi. W pobliżu osiedla położone są także placówki medyczne, liczne sklepy, usługi oraz kluby sportowe. Jest to doskonałe miejsce do zamieszkania nie tylko dla ludzi ceniących sztukę, ale także dla rodzin poszukujących funkcjonalności.

Żoliborz stanowi jeden z najważniejszych i najprężniej rozwijających się rynków mieszkaniowych w stolicy. Jest to dzielnica, w której ludzie najchętniej kupują mieszkania i trudno się temu dziwić. Jej centralne położenie sprawia, że tętni ona życiem, nie tracąc przy tym swojego kameralnego uroku. Jest to miejsce doskonałe zarówno dla młodych, żądnych wrażeń i rozrywki ludzi, jak i dla rodzin z dziećmi, poszukujących przestrzeni, w której dzieci mogą beztrosko dorastać.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Żoliborz – Czy to miejsce, aby zamieszkać z psem?"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *