Reklama

KomunikacjaMazowsze - wiadomości z regionu

Zmiany w przepisach. Lotniska częściej skontrolują pasażerów

Reklama

Od 31 stycznia zmieniają się przepisy dotyczące przewożenia w bagażu kabinowym płynów, aerozoli i żeli. Na pozór dużych zmian nie widać, ale okazuje się, że w niektórych przypadkach płyny przewożone przez pasażerów będą częściej kontrolowane. Zmiana dotyczy wszystkich lotów odbywanych na terenie Unii Europejskiej.

Reklama

fot. Lotnisko Modlinfot. Port Lotniczy Warszawa/Modlin

Do 30 stycznia 2014 roku

Dotychczas pasażer mógł wnieść do strefy zastrzeżonej portu lotniczego:

– płyny, aerozole i żele w opakowaniach poniżej 100 ml w jednej zamykanej przezroczystej plastikowej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra,
– płyny, aerozole i żele przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, z uwzględnieniem żywności dla niemowląt,
– płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym UE lub na pokładzie przewoźnika UE, zamknięte w bezpiecznej torbie, w ciągu 24 godzin od zakupu,
– płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym w państwie trzecim wymienionym w dodatku 4-D (przede wszystkim dotyczy to Kanady i USA), zamknięte w bezpiecznej torbie, w ciągu 36 godzin od zakupu.

Wszystkie wyżej wymienione kategorie płynów, aerozoli i żeli były zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą specjalistycznych urządzeń do kontroli płynów, aerozoli i żeli. Zarządzający lotniskiem nie miał obowiązku prowadzenia kontroli bezpieczeństwa płynów aerozoli i żeli za pomocą specjalistycznych dedykowanych do tego urządzeń.

Od 31 stycznia 2014 roku

Od dnia 31 stycznia 2014 r. pasażer może wnieść do strefy zastrzeżonej portu lotniczego:

– płyny, aerozole i żele w opakowaniach poniżej 100 ml w jednej zamykanej przezroczystej plastikowej torbie o pojemności nie przekraczającej 1 litra, (zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń)
– płyny, aerozole i żele przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety, z uwzględnieniem żywności dla niemowląt (podlegają kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń),
– płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym UE lub na pokładzie przewoźnika UE, zamknięte w bezpiecznej torbie (częściowo zwolnione z kontroli za pomocą dedykowanych urządzeń),
– płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym w państwie trzecim lub na pokładzie przewoźnika z państwa trzeciego, zamknięte w bezpiecznej torbie (podlegają kontroli za pomocą dedykowanych urządzeń).

Widać więc, że w myśl nowych przepisów, przewożone przez pasażerów płyny będą bardziej drobiazgowo kontrolowane.

Jak się przygotować do kontroli bezpieczeństwa?

Przed kontrolą bezpieczeństwa wszystkie płyny, aerozole i żele należy wyjąć z bagażu kabinowego i poddać kontroli bezpieczeństwa oddzielnie od pozostałego bagażu kabinowego  – informuje Magdalena Bojarska z Biura Prasowego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Pasażerowie, którzy zaplanowali podróż lotniczą na terenie UE z przesiadką, będą mogli przewieźć płyny, aerozole i żele w specjalnych torebkach STEBs, bez konieczności poddawania ich ponownej kontroli bezpieczeństwa w porcie przesiadkowym. Jednak pod warunkiem, że od momentu zapakowania ich w pierwszym porcie, nie minęło więcej niż trzy godziny oraz jeśli torby te nie zostały w żaden sposób naruszone. W przypadku przekroczenia tego czasu, płyny, aerozole i żele, przed następnym lotem, będą musiały ponownie zostać poddane kontroli bezpieczeństwa.

Nowe rozporządzenie

31 stycznia 2014r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji UE nr 246/2013 z dnia 19 marca 2013 r., zmieniające rozporządzenie UE nr 185/2010 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej. Za sprawą nowych przepisów będą one częściej podlegać kontroli bezpieczeństwa za pomocą specjalistycznych urządzeń.

/wł/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close