Zegrze: Żołnierze przysięgali na sztandar

W piątek (1.08), 214 kadetów służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów do NSR z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, podczas uroczystego apelu złożyło przysięgę wojskową na sztandar.

Fot. kpt. Krzysztof BaranFot. kpt. Krzysztof Baran

Kadeci są studentami Akademii Obrony Narodowej (AON) i innych polskich wyższych uczelni. Na początku lipca bieżącego roku w zegrzyńskim Centrum jako ochotnicy rozpoczęli swą przygodę z mundurem. Za nimi cztery tygodnie szkolenia podstawowego, podczas którego poznali podstawy żołnierskiego „abecadła”, a w tym roku w sierpniu i wrześniu czeka ich jeszcze jego dwa kolejne miesiące.

Następnym okresem ich służby będzie szkolenie specjalistyczne, które odbędą podczas następnych wakacji. Po ukończeniu szkolenia przygotowawczego i odbyciu pierwszych ćwiczeń rotacyjnych w NSR będą mianowani na pierwszy stopień podoficerski – kaprala Wojska Polskiego.

Przybyło wielu gości

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał brygady Andrzej Danielewski, Prorektor ds. naukowych Akademii Obrony Narodowej doktor habilitowany Andrzej Glen, Przedstawiciel Departamentu Kadr MON pułkownik Adam Kępiński, Szef Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP pułkownik Waldemar Zakrzewski, Prezes Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, kierownicza kadra naukowo-dydaktyczna AON, dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Zegrze oraz okolicznych, przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, instytucji, rodziny, bliscy oraz znajomi składających przysięgę kadetów.

Uroczystość prowadził major Cezary Semeniuk, który punktualnie o godz. 10.00 złożył meldunek o gotowości pododdziałów. Kompania honorowa została wystawiona przez batalion zabezpieczenia, a dowodził nią kapitan Piotr Osiński.

Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu pułkownik Ireneusz Fura w swoim przemówieniu powiedział do zebranych kadetów: „Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Przed Wami duży krok na drodze do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, a także służby zawodowej”– życzył im także żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych planów, a ich bliskim złożył szczególne wyrazy uznania i podziękowania.
Następnie słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 214 kadetów (w tym 61 kobiet). Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili następujący szeregowi kadeci: Przemysław Gniewek, Dawid Babut, Natalia Czekała oraz Natalia Gajo.

Na koniec w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ i swoim własnym życzył kadetom pomyślności i zadowolenia w służbie, a także satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku żołnierskiego. Natomiast rodzinom podziękował za ich dotychczasowe bardzo dobre wychowanie.
Po słowach przysięgi ksiądz major Kryspin Rak udzielił błogosławieństwa kadetom.

Defilada na zakończenie

Na zakończenie uroczystości na placu apelowym odbyła się defilada pododdziałów oraz pojazdów łączności i informatyki, które później można było obejrzeć na placu apelowym. Następnie uczestnikom przysięgi zaprezentowane zostało praktyczne pokonywanie Lądowego Toru Przeszkód, jedynego takiego obiektu w Polsce. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Kadeci po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek, spotkali się ze swoimi bliskimi oraz znajomymi zaproszonymi na przysięgę, po czym udali się na długo wyczekiwane przepustki.

/kpt. Krzysztof Baran, red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Zegrze: Żołnierze przysięgali na sztandar"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *