Reklama

LegionowskiWiadomości

Zegrze: Żołnierze „Legii Akademickiej” szkolą się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

Reklama

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (gmina Serock) po raz pierwszy szkolą się żołnierze „Legii Akademickiej”. – Od początku lipca biorą oni udział w części praktycznej modułu podstawowego Pilotażowego Programu Edukacji Wojskowej Studentów – informuje kpt. Krzysztof Baran z CSŁiI.

Reklama

Na zajęciach ochotnicy zdobywają wiedzę oraz podstawowe umiejętności żołnierskiej służby. Szkolą się zgodnie z programem z przedmiotów wojskowych m.in.: regulaminów Sił Zbrojnych RP, strzeleckiego, taktyki, ochrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, inżynieryjno-saperskiego czy też powszechnej obrony przeciwlotniczej.

Żołnierze są skoszarowani w Ośrodku Szkolenia Podstawowego, podzieleni na drużyny, plutony i kompanie, które mają swoich dowódców. Wyzwaniem dla niektórych z nich jest dostosowanie się do dyscypliny wojskowej, umundurowania i wyposażenia, porannego wstawania, rozłąki z rodziną czy też zajęć często wymagających dużego wysiłku.

Komendantem Ośrodka Szkolenia Podstawowego jest mjr Marek Liszewski, który mówi że: ”Szkolenie w ramach programu „Legii Akademickiej” jest nadzwyczaj intensywne. Studenci w tygodniu – od poniedziałku do piątku – mają po 11 godzin lekcyjnych, a w soboty – 6 godzin. Czas więc mają wypełniony od pobudki do capstrzyku.

Należy zaznaczyć, że na realizację całego programu modułu podstawowego, podobnie jak i modułu podoficerskiego jest zaledwie 20 dni. Wymaga to od żołnierzy niemałego wysiłku, zważywszy że aż 90 % zajęć to szkolenie praktyczne. Do czasu szkolenia należy doliczyć także czas poświęcany na obsługę broni i sprzętu oraz treningi przygotowujące do złożenia przysięgi wojskowej.

Niestety część ochotników nie podołała trudom żołnierskiego życia i zakończyła swoją przygodę z wojskiem przed zakończeniem szkolenia.

Szkolenie części praktycznej modułu podstawowego rozpoczęło się 1 lipca, a zakończy 22 lipca 2018 roku. W sobotę, 21 lipca ochotnicy, w obecności najbliższych i przyjaciół, złożą przysięgę na sztandar zegrzyńskiego CSŁiI.

/red., kpt. K. Baran-CSŁiI/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close