ReklamaLegionowskiWiadomości

Zegrze: Stali się „prawdziwymi żołnierzami”. Kolejna przysięga w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

Reklama

W sobotę (16.11) w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej. Jak zwykle towarzyszyły jej ogromne emocje, które udzieliły się tak po stronie żołnierzy, jak i ich bliskich, którzy przyjechali uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Reklama

– Przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz o gotowości do poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski. Przed wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim – powiedział do przysięgających żołnierzy Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura.

– Wiele lat temu żołnierze Armii Krajowej składali przysięgę wojskową w warunkach ścisłej konspiracji. Często tylko w obecności dowódcy, kapelana, czasem jeszcze osoby wprowadzającej ich do tej tajnej, podziemnej armii… Jakże wielu, spośród tych żołnierzy, poświadczyło słowa przysięgi krwią, a nawet życiem. Wam z całego serca życzymy służby bezpiecznej i bezkrwawej – odczytał w przesłaniu do składających przysięgę wojskową Prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” dr inż. Wojciech Jeute.

W sobotę słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 151 żołnierzy służby przygotowawczej. Jednym z nich była szer. elew Anna Zych pochodząca z miejscowości Nowe Reczaje w województwie mazowieckim, absolwent mundurowego I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie. – Zawsze interesowało mnie wojsko. W przyszłości pragnę zostać żołnierzem zawodowym, a rozważam także wstąpienie do Wojskowej Akademii Technicznej. Moja rodzina bardzo mnie w tym wspiera – powiedziała.

Nie tylko żołnierze czuli się tego dnia wyjątkowo. Pani Emilia z miejscowości Jeleniewo (województwo podlaskie), matka szer. elewa Dariusza Sidorka nie kryła dumy i szczęścia, że jej syn odbył ten rodzaj służby wojskowej. Ma też nadzieję, że w przyszłości zostanie on żołnierzem zawodowym.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem półtora miesięcznego szkolenia podstawowego w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Pod okiem doświadczonych dowódców i instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad żołnierskiego zachowania się, musztry, zachowania na polu walki czy też udzielania pierwszej pomocy. To z pewnością dla wielu z nich początek ich przygody z wojskiem.

/red., kpt. Krzysztof Baran-CSŁiI/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close