Reklama

LegionowskiWiadomości

Zegrze Południowe: Superkomputer obroni polski Internet?

Reklama

Zostanie zbudowany na powierzchni 30 m2, jego podzespoły zajmą aż 6 szaf rack-owych, a całość ma chronić polski Internet przed atakiem cybernetycznym, a nawet elektroniczną wojną – mowa o nowym superkomputerze, który niebawem ma powstać w Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu Południowym. Cały projekt jest owiany mgiełką tajemnicy, ale dzięki reporterom Polskiego Radia ujrzał światło dzienne.

Reklama

Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu Południowym (gmina Nieporęt) w walce z cyberprzestępczością ma już ogromne zasługi. Pracują tu najlepsi informatycy, którzy wymieniają swoje doświadczenia z instytutami naukowymi z całego kraju. Z doświadczeń wojskowych informatyków korzystają najważniejsze instytucje w kraju oraz między innymi banki, które w sposób szczególny są narażone na ataki hackerów. Teraz ta praca ma być jeszcze łatwiejsza i ma przynosić o wiele lepsze efekty. Mowa o superkomputerze, który powstaje w laboratorium Wojskowego Instytutu Łączności. Komputer o olbrzymiej mocy obliczeniowej, ulokowany na 30 m2 będzie stale monitorował sieć w poszukiwaniu „podejrzanego ruchu”. W razie potrzeby reakcja będzie bardzo szybka. Za jego pomocą szybszą informację o ataku cybernetycznym dostanie wojsko, policja, urzędy centralne, banki, czy operatorzy telekomunikacyjni.

Superkomputer pozwoli także na sprawniejsze niż do tej pory ćwiczenia z obrony przed cyberatakiem. Informatycy będą ćwiczyć obronę przed każdym rodzajem złośliwego oprogramowania i symulować warunki hackerskiego ataku na Polskę.

W ramach projektu ma powstać także 40 km linia światłowodowa łącząca zegrzyński instytut z centrum Warszawy. Naukowcy planują także otwarcie specjalnego portalu internetowego, w którym będą opisywane możliwości obrony naszych komputerów przed wirusami oraz najnowsze wiadomości dotyczące walki z cyberprzestępczością.

/red/

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button