Reklama



LegionowskiWiadomości

Zegrze Południowe: Pierwsze ćwiczenia nowego batalionu WOT

Reklama

W Zegrzu Południowym (gmina Nieporęt) powstał batalion lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej w Ciechanowie. To już 4 batalion brygady, który funkcjonuje na terenie Północnego Mazowsza. Przeznaczony jest dla warszawiaków i mieszkańców podwarszawskich powiatów.

Reklama

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps „Rój” powstała w ramach II etapu formowania WOT, jest jedną z dwóch Brygad OT na terenie województwa Mazowieckiego. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty, dyslokowane w 4 rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, w Siedlcach a od stycznia 2019 roku swoje funkcjonowanie rozpoczął kolejny batalion w Zegrzu Płd.

13-14 kwietnia po raz pierwszy rozpoczną się szkolenia rotacyjne „świeżo upieczonych” Terytorialsów podwarszawskiego batalionu, którzy 10 lutego złożyli przysięgę wojskową, a do służby wstąpili 26 stycznia. Pierwsze szkolenie rotacyjne zegrzyńskich Terytorialsów, odbędzie się na poligonie w Skubiance oraz w Kątach Węgierskich, gdzie żołnierze będą szlifować umiejętności strzeleckie.

Nabór jeszcze trwa

Przez cały czas trwa nabór nie tylko kadry zawodowej ale również ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) w zegrzyńskim batalionie, w którym służą ochotnicy pochodzący z 7 dzielnic Prawobrzeżnej Warszawy – Pragi Płn., Pragi Płd. Targówka, Rembertowa, Wesołej, Białołęki i Wawra, a także mieszkańcy powiatu legionowskiego i wołomińskiego. Sformowanie batalionu w bliskiej lokalizacji Warszawy, jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Prawobrzeżnej Warszawy oraz podwarszawskich powiatów, którzy do tej pory szkolili się w batalionie stacjonującym w oddalonym ok.100 km Ciechanowie.

Batalion w Zegrzu, swoją lokalizacją ma zachęcić mieszkańców stolicy do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Warszawiacy oraz mieszkańcy podwarszawskich powiatów, których zniechęcała odległość, jaką trzeba było pokonać żeby wziąć udział w szkoleniach rotacyjnych odbywających się 2 dni w miesiącu, teraz mogą szkolić się blisko miejsca zamieszkania, co jest dodatkowym atutem.

Docelowo batalion ten ma liczyć ponad 700 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. Obecnie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej służy już ponad 1600 żołnierzy z czego blisko 1400 stanowią Terytorialsi.

/red., WOT/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close