Zamknij

Zegrze: Gala Sportu Wojskowego 2017

10:26, 06.04.2017 Aktualizacja: 20:05, 09.04.2017
Skomentuj

Uroczyste podsumowanie działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP za 2016 rok Gala Sportu Wojskowego 2017 odbyło się 30 marca br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Wyróżnienia otrzymało CSŁiI oraz st. szer. Oktawia Nowacka z WZS Zegrze.

W Gali uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sportu i turystyki Witold Bańka, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, inspektor szkolenia dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. bryg. Andrzej Danielewski, przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych, wojskowych związków sportowych, trenerzy, działacze, a także laureaci - żołnierze sportowcy. Organizatorem podsumowania działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP za 2016 był Oddział Wychowania Fizycznego i Sportu Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ, a jego gospodarzem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.



"Sport wojskowy to przede wszystkim sport powszechny w którym biorą udział tysiące żołnierzy w wielu dyscyplinach sportowych, przyczyniając się tym samym do wyszkolenia fizycznego od szczebla pododdziału poprzez jednostki wojskowe, kończąc na oddziale i mistrzostwach Wojska Polskiego. (...) Dziś Dowództwo Generalne RSZ jest organizatorem podsumowania rocznej działalności sportowej w Wojsku Polskim. To święto sportu wojskowego, święto żołnierzy, których wyniki sportowe rozsławiają Wojsko Polskie w kraju i na arenie międzynarodowej" - powiedział generał Mika rozpoczynając Galę Sportu Wojskowego. W podsumowaniu swojego przemówienia podziękował za przybycie ministrowi ON Antoniemu Macierewiczowi, zaproszonym gościom oraz wyróżnionym sportowcom.

W ramach Gali wręczone zostały otrzymane medale "Za zasługi dla obronności kraju" w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej dla zasłużonych sportowców.

Wśród wyróżnionych w kategorii za wzorowo zorganizowane i przeprowadzone zawody rangi Mistrzostw Wojska Polskiego było także Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, a puchar i pozostałe wyróżnienia zostały wręczone komendantowi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk. dr. Ireneuszowi Furze oraz kierownikowi Cyklu Wychowania Fizycznego i Sportu mjr. Markowi Groblowi.

Natomiast wyróżnienie w kategorii 10-ciu najlepszych żołnierzy - sportowców Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym wyłonionych w drodze plebiscytu otrzymała także przedstawicielka CSŁiI st. szer. Oktawia Nowacka (WZS Zegrze), (brązowa medalistka w pięcioboju nowoczesnym igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio (2016), złota medalistka mistrzostw świata w Berlinie (2015), która ostatecznie zajęła II miejsce, a w tym dniu został jej wręczony także złoty medal za zasługi dla obronności kraju.

Zabierając głos, minister obrony narodowej Antoni Macierewicza powiedział do zebranych: "Wy którzy swoimi zwycięstwami, swoim wysiłkiem, nieprawdopodobną odwagą, determinacją, siłą woli przynosicie tak wiele radości i dumy polskiej armii, każdemu polskiemu żołnierzowi, naszej ojczyźnie i każdemu Polakowi. (...) Serdecznie dziękuję za wszystko co robicie, za ten wysiłek, za ten pot, za te momenty zwątpienia i za przezwyciężenie tego zwątpienia. (...) Najważniejsze słowa, które być może dzisiaj padły z tej trybuny, to wskazanie na to, że sport wojskowy to sport powszechny. To jest sport, który czyni naszą armię silniejszą, sprawniejszą, zdrowszą, skuteczniejszą, ale który także jest przykładem - zachętą i pociąga rzesze Polaków do armii. Sprawia, że my jako naród jesteśmy sprawniejsi, że my jako naród jesteśmy bardziej zdrowi, wytrzymali i zdolni rywalizować z innymi narodami. Bo sport to jest także wielka arena rywalizacji. Nie ma dobrego sportowca bez wybitnej inteligencji. (...)".

Podczas Gali rozstrzygnięty został także "Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego". Jego organizatorem jest redakcja portalu polska-zbrojna.pl, a wyróżnienia w pięciu kategoriach przyznała kapituła oraz czytelnicy.

Spośród sportowców głos zabrała st. szer. Oktawia Nowacka, która podziękowała za wyróżnienie i pomoc jaką sportowcy otrzymują od wojska. "Jesteśmy dumni z tego, że nosząc mundury żołnierzy WP możemy jednocześnie reprezentować nasz kraj. (...) Sport to praca, która nie uwzględnia weekendów, świąt i wakacji. Wszyscy widzą naszą radość, kiedy stajemy na podium, ale mało kto widzi hektolitry potu wylane na treningach. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za to, że dzięki Wojsku Polskiemu mamy możliwość łączenia naszej pasji z misją jaką mamy do wykonania. To dzięki wojsku od lat jesteśmy możemy poprawiać nasze wyniki nie martwiąc się, że czegoś nam zabraknie" - powiedziała st. szer. Nowacka do zebranych.

Obchody uatrakcyjniły występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a Galę Sportu Wojskowego prowadził znany dziennikarz - komentator sportowy Przemysław Babiarz.

W wyniku podsumowania wyróżnienia były następujące:

wyróżnienie w kategorii najlepszych reprezentacji Sił Zbrojnych RP w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym:
1. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu,
2. 12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie,
3. Siły Powietrzne,

wyróżnienie w kategorii najlepszych uczelni wojskowych w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w sporcie powszechnym:
1. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
2. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
3. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,

wyróżnienie w kategorii 10-ciu najlepszych żołnierzy - sportowców Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym wyłonionych w drodze plebiscytu:
1. plut. Piotr Małachowski (Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy / WZS Wrocław),
2. st. szer. Oktawia Nowacka (Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu / WZS Zegrze),
3. st. szer. Monika Michalik (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu / WZS Poznań),
4. szer. Arleta Podolak (Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy / WZS Wrocław),
5. st. mar. Angelika Cichocka (3 Flotylla Okrętów w Gdyni / WZS Gdynia),
6. st. szer. Arkadiusz Gardzielewski (Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy / WZS Wrocław),
7. szer. Agata Ozdoba (Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy / WZS Wrocław),
8. st. szer. Marcin Lewandowski (Inspektorat Wsparcia SZ w Bydgoszczy / WZS Wrocław),
9. st. szer. Iwona Matkowska (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu / WZS Poznań),
10. szer. Aleksandra Hornik (2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu / WZS Poznań),

wyróżnienie w kategorii 10-ciu najlepszych żołnierzy - sportowców Mistrzów Wojska Polskiego w sporcie powszechnym wyłonionych w drodze plebiscytu
1. st. kpr. Rafał Wójcik (12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie),
2. szer. Natalia Szczęsnowicz (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu),
3. st. szer. Marcin Horbacz (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu),
4. por. Marcin Kołoszuk (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu),
5. kpr. Dawid Dworak (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu),
6. szer. Karolina Kędzia (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu),
7. szer. Adam Nowicki (12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie),
8. szer. Krzysztof Woźniak (12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie).
9. szer. Paulina Kaczyńska (12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie),
10. st. szer. Mateusz Demczyszak (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu),

wyróżnienie w kategorii najlepsi sportowcy i organizatorzy Międzynarodowego Współzawodnictwa Sportowego Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM) w Europie:
22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku
st. szer. Łukasz Kujawski - 33 dywizjon rakietowy OP Gdynia
szer. Ewelina Paprocka - 33 dywizjon rakietowy OP Gdynia

wyróżnienie w kategorii wzorowo zorganizowane i przeprowadzone zawody rangi Mistrzostw Wojska Polskiego:

Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu,
Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu,
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce,

wyróżnienie w kategorii najlepszych jednostek wojskowych będących w obszarze odpowiedzialności DG RSZ w sporcie powszechnym
1. 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie,
2. 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku,
3. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu,
4. 17 Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz,
5. 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu,
6. 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku,
7. 1 Brygada Logistyczna w Bydgoszczy,
8. Dywizjon Okrętów Bojowych w Gdyni

podziękowanie za uzyskanie najlepszych wyników w działalności szkoleniowej i metodycznej oraz zaangażowanie w rozwój sportu w resorcie obrony narodowej:
1. major Sławomir Kowalski - Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie,
2. kapitan Janusz Porzycz - Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia,
3. starszy chorąży Piotr Krajewski - Wojskowy Zespół Sportowy Poznań,
4. chorąży Krzysztof Mol - 12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie,
5. szeregowy Paweł Golinowski - 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu.
podziękowanie za długoletnią działalność trenerską i organizacyjną na niwie sportu wojskowego i pozostawienie po sobie jak najlepszych wspomnień i wzorców osobowych godnych Mistrzów:
1. ppłk Dariusz Breszko - Dowództwo Generalne RSZ,
2. ppłk Mirosław Langner - Dowództwo Generalne RSZ,
3. ppłk Ryszard Młynarczyk - Dowództwo Generalne RSZ,
4. ppłk Leszek Korszun - Dowództwo Generalne RSZ,
5. ppłk Dariusz Bednarek - Wojskowy Zespół Sportowy Bydgoszcz,
6. mjr Jan Kedziora - 23 pułk artylerii w Bolesławcu,
7. kmdr ppor. Dariusz Kloskowski - Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce,
8. chor. Piotr Augustyniak - Wojskowy Zespół Sportowy Poznań,
9. chor. Maciej Lamentowicz - Wojskowy Zespół Sportowy Poznań,
10. chor. Bogusław Paterek - 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

kapituła "Polski Zbrojnej" w 2017 roku w drodze głosowania wybrała:
sportowiec roku sportu powszechnego - st. szer. Marcin Horbacz - 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie,
sportowiec roku sportu wyczynowego - szer. Aleksandra Hornik - Wojskowy Zespół Sportowy Poznań,
trener roku 2016 - mł. chor. Grzegorz Gajdus - Wojskowy Zespół Sportowy Poznań,
nadzieja sportowa sportu wojskowego w 2016 roku - szeregowy Dawid Klimek - Wojskowy Zespół Sportowy Wrocław,
przyznała nagrodę specjalną - płk rez. Krzysztof Szopiński,

Wojskowa Federacja Sportu przyznała Herkulesa Roku panu komandorowi podporucznikowi rezerwy Andrzejowi Stępieniowi - Dyrektorowi Wojskowego Klubu Sportowego - Flota Gdynia

Tekst: kpt. Krzysztof Baran
Zdjęcia: Mirosław Wójtowicz / Klub DG RSZ

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%