Reklama

Foto/WideoLegionowskiPo godzinachWiadomości

Zegrze: Ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Widowiskowy pokaz w CSŁiI

Reklama

W czwartek (13.10) na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu (gmina Serock) odbył się widowiskowy pokaz udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego. Przy okazji zaprezentowany został także nowoczesny sprzęt medyczny i przeciwpożarowy znajdujący się na wyposażeniu wojskowych jednostek ratownictwa.

Reklama

Scenariusz ćwiczeń był następujący: Na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki doszło do zderzenia dwóch pojazdów: samochodu osobowego oraz pojazdu specjalnego – cysterny przewożącej niebezpieczne chemikalia. W czasie wypadku nastąpiło rozszczelnienie cysterny i idące za tym skażenie środowiska. Ranne zostały trzy osoby. Do niebezpiecznego zdarzenia jako pierwsza przybyła Wojskowa Straż Pożarna z Centrum, która udzieliła pomocy poszkodowanym w wypadku, a po stwierdzeniu wycieku substancji chemicznej została podjęta decyzja o wezwaniu sił i środków przez stanowisko kierowania PSP w Legionowie – Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Warszawy. Po przyjeździe na miejsce zastępów straży pożarnej nastąpiła likwidacja skutków wypadku.

Przy okazji zorganizowany został także pokaz statyczny nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w ramach akcji ratowniczo-gaśniczych. Uczestnicy szkolenia mogli obejrzeć m.in. roboty poszukiwawcze, psy ratownicze oraz samochód ratownictwa medycznego SRMed A2-Volvo wykorzystywany m.in. do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

W pokazie uczestniczyła Wojskowa Straż Pożarna z Centrum Szkolenia łączności i Informatyki oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego – pod dowództwem bryg. Grzegorza Bugaja, Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Medycznego nr 8 z dowódcą mł. bryg. Romanem Krzywcem, a także Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza nr 9 z dowódcą mł. kpt. Bartłomiejem Zakrzewskim.

Koordynatorem pokazu był Komendant WSP Centrum mł. chor. Andrzej Woźniak oraz inspektor ochrony przeciwpożarowej CSŁiI st. chor. szt. Lesław Kurdziel.

/red, kpt. Krzysztof Baran/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close