Zamknij

Zegrze: 5-cio lecie Oddziału Zegrze Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności

17:03, 11.10.2017
Skomentuj

Wydaje się, że to było wczoraj, a mija już piąty rok. 4 grudnia 2012 roku zebrały się 23 osoby, które chciały rozpocząć działalność społeczną w stowarzyszeniu pod nazwą Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności. W stowarzyszeniu, które skupia obecnych i byłych żołnierzy łącznościowców oraz wszystkie te osoby, którym bliskie są historia i tradycje wojskowej łączności.



Podejrzewam, że w tamtym dniu większość uczestników zebrania nie zdawała sobie sprawy na czym ta działalność będzie polegać, ale chęć działania i ciekawość zwyciężyły. W zebraniu założycielskim wzięli również udział: Prezes Zarządu Głównego SZPŻŁ gen. bryg. Edmund Smakulski i Honorowy Prezes Związku śp. płk Stanisław Markowski. Jak powiedział podczas zebrania śp. płk Markowski powstanie oddziału w Zegrzu było spełnieniem jego marzeń.

6 grudnia Zarząd Główny SZPŻŁ podjął uchwałę o powołaniu Oddziału Zegrze.


Działalność związku jest wielokierunkowa i zgodna z celami statutowymi. Jednym z głównych zadań jest kultywowanie historii i tradycji łączności wojskowej. Członkowie związku realizują te cele na wiele sposobów. - Regularnie organizujemy wystawy historycznego sprzętu łączności. Wykorzystujemy do tego celu między innymi imprezy na szczeblu lokalnym, w których bierzemy udział. Regularnie prezentujemy sprzęt łączności podczas Festiwali Nauki w Pałacu w Jabłonnie. Znają nas również w Sieradzu, gdzie podczas Konferencji Łączności organizowanej przez 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia i oddział Sieradz ŚZPŻŁ prezentowaliśmy nasze najciekawsze eksponaty - mówią pasjonaci wojsk łączności, zrzeszeni w zegrzyńskim oddziale związku.

Największą dotychczas wystawą w jakiej braliśmy udział była ta zorganizowana w Muzeum Historycznym w Legionowie z okazji 95-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Wspólnie z Muzeum Historycznym i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w roku 2014 przygotowaliśmy pierwszą, według naszej wiedzy tak dużą wystawę na temat łączności wojskowej w kraju. Pomysłodawcą wystawy był prezes Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ, lecz bez przychylności Komendanta CSŁiI płk. dr. Ireneusza Fury oraz Dyrektora Muzeum dr. hab. Jacka Szczepańskiego pozostała by ona w sferze marzeń - dodają przedstawiciele Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności.

Związek regularnie publikuje artykuły poświęcone historii jednostek wojskowych łączności, wspomnienia łącznościowców z okresu służby wojskowej oraz prezentuje sprzęt łączności wojskowej, zarówno ten który lata świetności ma już za sobą jak i współczesny. Dotychczas członkowie oddziału Zegrze opublikowali ponad 100 artykułów, które ukazywały się głównie w Komunikatach Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oraz Informatorach Okolicznościowych Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Propagowanie tradycji łącznościowych to nie tylko wystawy. Podczas innych imprez w środowisku lokalnym zegrzyński oddział ŚZPŻŁ stara się promować także wojskowe tradycje.

Prócz propagowania historii i tradycji łączności wojskowej związek aktywnie angażuje się w działalność mającą na celu wsparcie potrzebujących. - Bierzemy czynny udział w akcjach o charakterze charytatywnym, organizowanych na terenie powiatu legionowskiego jak i ogólnopolskich. Członkowie oddziału są również aktywnymi Honorowymi Dawcami Krwi. Dotychczas oddaliśmy ponad 700 litrów tego cennego płynu. Niekwestionowanym liderem jest nasz kolega Tadeusz Kowalewski - informują z dumą członkowie zegrzyńskiego oddziału ŚZPŻŁ i dodają przy tym, że aktywnie współpracują z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami.

- Jednym z najintensywniej współpracującym z nami jest Stowarzyszenie Historyczne im. 10 pułku piechoty z Łowicza. Stowarzyszenie podjęło się trudnego wyzwania jakim jest odtworzenie plutonu łączności z okresu II Rzeczypospolitej. Jako, że żołnierz nie tylko służbą "żyje" nasza współpraca nie ogranicza się tylko do sfery czysto łącznościowej. Współpracujemy również na "niwie" sportowej. Uczestniczymy w organizowanych przez Stowarzyszenie retro turniejach piłki nożnej. W pierwszym - historycznym turnieju zdobyliśmy puchar za I miejsce. Nasza reprezentacja wystąpiła w strojach uszytych przez naszą koleżankę wg. regulaminów pochodzących z okresu II Rzeczypospolitej. Oczywiście stroje były w barwach łącznościowców wojskowych czyli chabrowo-czarnych. Piłka którą graliśmy została również uszyta wg. przepisów pochodzących z tamtego okresu. W trakcie turnieju pokonaliśmy m.in. reprezentację 10 Brygady Logistycznej z Opola!

Związek nie zapomina również o integracji członków i sympatyków. Regularnie organizując różnego typu przedsięwzięcia.

Oddział Zegrze jest jednym z najmłodszych wiekowo wśród oddziałów w Związku. Ale przekrój wiekowy jest bardzo szeroki. Są zarówno osoby w wieku dwudziestu paru jak i dziewięćdziesięciu lat. Najciekawsze jest to, że do oddziału nie należą tylko osoby z okolic Zegrza ale praktycznie z całej Polski. Są członkowie z Legnicy, Łodzi czy Jasła.

Najbliższy okres to kolejne wyzwania dla zegrzyńskiego oddziału. W przyszłym roku przypada 25 rocznica powstania Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności. Rok 2018 to również IX Walny Zjazd Delegatów ŚZPŻŁ, gdzie zapewne członkowie z Zegrza będą znaczącą, nie tylko liczebnie grupą.



/red., Mieczysław Hucał/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%