Reklama

Foto/WideoLegionowskiPo godzinachWiadomości

Zegrze: 20-lecie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

Reklama

W środę (13.09) w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki świętowano 20-lecie istnienia. Były przemówienia, wspomnienia, nie zabrakło także odznaczeń za zasługi. Uroczystości rozpoczęła od godz. 10:30 specjalna msza święta, celebrowana pod przewodnictwem bp. Polowego Wojska Polskiego Józefa Gózdka.

Reklama

W uroczystej mszy świętej uczestniczyli licznie żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, zaproszeni goście oraz okoliczni mieszkańcy. Podczas uroczystości Biskup Polowy Józef Guzdek wręczył Komendantowi CSŁiI płk. dr. Ireneuszowi Furze odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego – medal „Milito Pro Christo” (łac. Walczę dla Chrystusa).

Po mszy świętej, punktualnie o godz. 12.00 na placu apelowym dowódca uroczystości Zastępca Komendanta CSŁiI podpułkownik Cezary Semeniuk, złożył meldunek o gotowości pododdziałów do święta Komendantowi CSŁiI płk dr Ireneuszowi Furze. Kompania honorowa została wystawiona przez batalion zabezpieczenia.

W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, senator RP Anna Maria Anders, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Senator RP prof. Jan Żaryn, Szef Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności w Inspektoracie Rodzajów Wojsk DG RSZ płk Zygmunt Malec, była Poseł na Sejm RP, matka chrzestna sztandaru Centrum Jadwiga Zakrzewska i wielu, wielu innych znamienitych gości.

– W dniu dzisiejszym obchodzimy bardzo ważną rocznicę dla obecnego pokolenia, nie tylko łącznościowców i informatyków, ale wielu ludzi związanych zawodowo z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. To w tych dniach mija 20 lat jak sformowane zostało Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (…) Te 20 lat to czas intensywnego szkolenia w Centrum specjalistów łączności i informatyki na potrzeby wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, w tym także na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych. W CSŁiI kształcą się oficerowie, kandydaci na oficerów i podoficerów WP, a także odbywają się szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej. Wielu z nich już pełni służbę w niemal wszystkich jednostkach wojskowych WP.(…) Realizację tych zadań umożliwia również baza szkoleniowa Centrum, dokładamy wszelkich starań aby ją systematycznie poprawiać i unowocześniać”- powiedział do zebranych w swoim przemówieniu Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura, który podkreślił przy okazji, że szczególną wartością Centrum są ludzie – żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, którzy codzienną służbą i pracą pomnażają jego dorobek, za co gorąco podziękował. Słowa uznania skierował także do przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, byłych komendantów Centrum oraz przedstawicieli organizacji proobronnych.

Medale i odznaczenia

Podczas uroczystości wręczone zostały liczne medale za długoletnią, wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim, a akty mianowań na kolejne stopnie wojskowe otrzymali następujący żołnierze: chorąży Łukasz Pyrcz na stopień starszego chorążego, starszy sierżant Leszek Lazarowski na stopień młodszego chorążego, plutonowy Robert Kowalewski na stopień sierżanta, starszy kapral Marcin Urbanek na stopień plutonowego oraz szergowy Grzegorz Chodacki na stopień starszego szeregowego.

W uznaniu zasług lub w związku z długoletnią pracą lub współpracą na rzecz rozwoju i umacniania dobrego wizerunku Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki wiele osób otrzymało pamiątkowe statuetki.

Natomiast przedstawiciel Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtutti Militari dokonał odznaczenia sztandaru Centrum Odznaką Honorową „Za zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtutti Militari”. Dekoracji dokonał Krzysztof Juszczyk. Krzyże zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. gen. Franciszka Gągora otrzymali następujące żołnierze: płk dr Ireneusz Fura, ppłk Cezary Semeniuk, ppłk Krzysztof Bernacki oraz ppłk Mieczysław Hucał.

Obchody zakończyło spotkanie pokoleń, które odbyło się w budynku Klubu Centrum – byłym kasynie.

/red., kpt. Krzysztof Baran-CSŁiI/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close