Zamknij

Zasłużeni Nasielszczanie mają swoją książkę

13:24, 10.05.2013
Skomentuj

Biografie mieszkańców Nasielska zasłużonych dla swojego regionu zostały opublikowane w książce "Nasielsk. Wpisani w dzieje miasta i regionu". Pomysł na publikację narodził się w 2009 roku. Jednak materiały do niej zbierane były już od 2002 roku. Prace nad książką nabrały tempa na początku 2011 roku, kiedy to zapadła decyzja o zgłoszeniu jej do konkursu organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.


fot. UM Nasielsk

Najnowsza książka przygotowana przez Nasielskie Towarzystwo Kultury i Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta i Regionu w Nasielsku nosi tytuł "Nasielsk. Wpisani w dzieje miasta i regionu".  Jej autorami są Krzysztof Macias, Regina Olszewska, Stanisław Tyc i Magdalena  Suwińska - Sokolnicka.

1 grudnia 2011 roku w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom VII edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki. Spośród 20 prac, które wzięły udział w konkursie, jury przyznało trzy równorzędne nagrody i trzy wyróżnienia. Wśród wyróżnionych prac znalazła się książka "Nasielsk. Wpisani w dzieje miasta i regionu." Jednym z recenzentów książki był dr hab. Jana Żaryn, który w swej recenzji napisał: "Praca została napisana w Pracowni Dokumentacji dziejów miasta i regionu Nasielskiego Towarzystwa Kultury. Składa się ze wstępu zapraszającego do lektury i biogramów osób, które w ciągu wieków zasłużyły się miastu i regionowi. Przeważają biogramy XX - wieczne, w tym wiele jest - bardzo dobrze opracowanych - życiorysów kapłanów i świeckich ludzi Kościoła. Są także np. biogramy "Żołnierzy Wyklętych", nieobecne we wcześniejszych opracowaniach.

W zasadzie można powiedzieć, że najwartościowsze i najwiarygodniejsze są te biogramy, które wpisują się we wcześniejsze dzieje regionu (np. przedstawiciele rodów ziemiańskich). Bardzo silną stroną pracy, dla historyka nieregionalisty, jest korzystanie przez autorów biogramów z prasy lokalnej, wspomnień i relacji od członków rodzin. Dobrą stroną pracy są także zdjęcia towarzyszące wielu biogramom."

Kolejnym recenzentem książki został prof. dr hab. Janusz Szczepański, który wystawił książce następującą recenzję: "Gorąco polecam Czytelnikom  słownik biograficzny "Nasielsk. Wpisani w dzieje miasta i regionu" wydany drukiem przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta i Regionu w Nasielsku oraz Nasielskie Towarzystwo Kultury. Zawiera on blisko dwieście biogramów osób związanych z Nasielskiem, które na przestrzeni dziejów miały istotny wpływ na życie polityczne, społeczno - gospodarcze, kulturalne i duchowe Nasielska, północnego Mazowsza, a niejednokrotnie i całej Rzeczypospolitej.(...) Zrozumiałe, iż w publikacji znalazły się biogramy jedynie osób nieżyjących, które na ogół zapisały się w historii Nasielska i regionu złotymi zgłoskami. Wśród nich dominują osoby, które w Nasielsku lub okolicach się urodziły. Niektóre z biogramów poświęcono osobom, które z ziemi nasielskiej pochodziły, a znane były z działalności w różnych częściach Polski. Dla niektórych z osób wymienionych w "Słowniku" Nasielsk był tylko epizodem, jednak bardzo ważnym. Mam tu na myśli, np. proboszczów parafii rzymskokatolickiej Nasielsk.(...) Słownik ten wzbogaca wiedzę o przeszłości jednego z miast północnego Mazowsza, jakim jest Nasielsk. Ocala od zapomnienia i popularyzuje osiągnięcia wielu ludzi związanych z historią Nasielska i okolic na przestrzeni stuleci. Zamieszczone w publikacji "Nasielsk. Wpisani w dzieje miasta i regionu" biogramy osób ilustrują życie polityczne, społeczno - ekonomiczne, kulturalne i religijne Nasielska i okolic. Niejednokrotnie ukazane one zostały w kontekście wydarzeń politycznych i wojennych ziem polskich, chociażby walk 5 Armii gen. Sikorskiego nad Wkrą, decydujących o losach Bitwy Warszawskiej 1920 roku i losach Odrodzonej Rzeczypospolitej.

Jestem przekonany, iż omawiany słownik biograficzny w istotny sposób przyczyni się również do kształtowania pamięci i świadomości historycznej wśród społeczeństwa Nasielska i regionu. Z całą pewnością stanowić on będzie inspirację dla badaczy dziejów innych mazowieckich miast i miasteczek."

Jak napisano we wstępie do książki ma ona między innymi spopularyzować dorobek ludzi związanych z historią Nasielska na przestrzeni wieków, a tym samym przybliżać obraz przeszłości jednego z najstarszych miast nie tylko na Mazowszu, lecz również w całej Polsce.
Biogramy zostały ułożone alfabetycznie, każdemu z nich towarzyszy podtytuł ilustrujący sposób, w jaki dana postać zapisała się w pamięci współczesnych. Oprócz nazwiska i imienia, daty życia wraz z miejscem urodzenia i zgonu, każdy biogram opatrzony został wskazówkami bibliograficznymi, obejmującymi kilka pozycji z literatury przedmiotu, wzbogaconych niekiedy kwerendą archiwalną. Składają się na nie wykazy zespołów archiwalnych, słowników, encyklopedii, artykułów prasowych, relacji pisemnych i ustnych. Do części biogramów udało się zgromadzić materiał ikonograficzny. Czy wszystkie godne upamiętnienia postacie znalazły swoje miejsce na kartach tej publikacji, czy nie został pominięty ktoś bardziej zasługujący na umieszczenie go w tym swoistym, lokalnym panteonie ludzi kultury i nauki, walki i pracy? Na te pytania odpowiedzą czytelnicy.

Wszystkich zainteresowanych zakupem książki zapraszamy do czytelni biblioteki miejskiej w Nasielsku.

/Krzysztof Macias za UM Nasielsk, wł/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%