Zamknij

Zanim podpiszesz...

13:17, 28.11.2012
Skomentuj

Zbliżają się święta i wielu z nas myśli o wzięciu świątecznej pożyczki. Pamiętajmy jednak, aby zachować szczególną ostrożność, szczególnie przy korzystaniu z kredytów "chwilówek".

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji i zagrożeń płynących z nieostrożnego zaciągania pożyczek, ale również posiadać wiedzę, która umożliwi dokładną ocenę dostępnych ofert kredytowych. Obecnie trwa najgorętszy okres, w którym wiele osób pozyskuje pieniądze na święta z firm oferujących szybkie i łatwe pożyczki. Niestety większość z nich nie jest świadoma, że rzeczywiste roczne oprocentowanie "łatwych pieniędzy" może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent. Potencjalni pożyczkobiorcy ulegają pokusie zdobycia "szybkiej gotówki" nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wynikających z podpisania pozornie prostej umowy pożyczkowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia.

Mając na uwadze bezpieczeństwo kredytobiorców, Narodowy Bank Polski wraz z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Sprawiedliwości, Policją i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów organizuje kampanię społeczną "Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz".

Aby nie dać się oszukać warto stosować cztery zasady zaciągania bezpiecznej pożyczki:

1. Zawsze sprawdzaj wiarygodność firmy! Jak to zrobić? Wystarczy wejść na jedną ze stron: http://knf.gov.pl, http://zanim-podpiszesz.pl lub zadzwonić na bezpłatną infolinię: 800 290 479

2. Przelicz całkowity koszt pożyczki Sprawdź jaka jest całkowita kwota do zapłaty. Każdy podmiot udzielający pożyczki zobowiązany jest do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty. Jeśli masz kłopoty z uzyskaniem takiej informacji, możesz samodzielnie policzyć koszt pożyczki za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl.

3. Dokładnie przeczytaj umowę Szczególnie zwróć uwagę na następujące elementy: · czy oprocentowanie pożyczki nie jest znacznie wyższe niż inne oferty na rynku; · czy firma wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki zanim pożyczka zostanie udzielona - brak terminowego spłacania pożyczki może się wiązać z utratą zabezpieczenia, którego wartość najczęściej znacznie przewyższa kwotę zadłużenia albo które może mieć dla nas wartość sentymentalną; · czy zapisy umowy uprawniają firmę do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości, wedle uznania firmy; · czy pojawiają się dodatkowe opłaty zapisane w umowie, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, prowizje, opłaty za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia - jeśli tak, to policz je, suma tych opłat może znacznie podwyższać koszt pożyczki (być może firma w ogóle nie zamierza udzielić pożyczki, a jedynie pobrać opłaty ponoszone przez klienta z góry!). Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zapisu w umowie, poproś o wyjaśnienie. Warto pytać o szczegóły. W wypadku wątpliwości należy poprosić o wzorce dokumentów i skonsultować je z prawnikiem lub inną kompetentną osobą.

4. Nie podpisuj umowy, jeśli jej nie rozumiesz Nie należy korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli oferujący usługi nie chce lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad, lepiej zrezygnować z takiej propozycji.

Pamiętajmy o powyższych zasadach przy zaciąganiu każdego kredytu. Możemy dzięki temu uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami i utratą majątku.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie kampanii: http://zanim-podpiszesz.pl

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%