Zalew Zegrzyński – jedyne monitorowane jezioro w kraju

Fot. FanPage Michał Boni

W piątek (24.10) Zalew Zegrzyński, jako jedyny akwen w Polsce, zyskał monitoring. Prezentacja nowego sprzętu odbyła się w bazie Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uruchomienie 9 obrotowych kamer monitoringu wizyjnego o wysokiej rozdzielczości ma znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa nad Zalewem Zegrzyńskim. Kamery zostały ulokowane na brzegach jeziora i obejmują swym zasięgiem 95% powierzchni akwenu. Z kolei monitory z podglądem z kamer znajdują się w bazie Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jak pisze o nowych kamerach na swoim profilu facebook-owym Michał Boni, poseł do Parlamentu Europejskiego – Dzięki nim ratownicy będą mogli śledzić na bieżąco, co dzieje się na 95% powierzchni akwenu i tym samym zapewnić większe bezpieczeństwo osobom wypoczywającym nad jeziorem.

Bezpieczniejsze Jezioro Zegrzyńskie

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Legionowie przeczytać można również, co o nowym monitoringu myśli prezes Legionowskiego WOPR, Krzysztof Jaworski – Jezioro Zegrzyńskie jest jedynym akwenem w kraju, który taki system monitoringu posiada. To narzędzie niezwykle ułatwi nam pracę i pozwoli szybko weryfikować fałszywe alarmy. To niezwykle ważne, bo w sezonie letnim jest to jeden z najbardziej, jeśli nie najbardziej, zatłoczony akwen w Polsce – stwierdził Jaworski. – To niezwykle ważne przedsięwzięcie dla naszego regionu i bezpieczeństwa mieszkańców (…). – dodaje Jan Grabiec, starosta legionowski.

Obraz z kamer monitoringu jest nagrywany przez 24 godziny na dobę i przechowywany przez 30 dni. Ponadto ratownicy z WOPR otrzymali również kamerę termowizyjną, która pomoże w nocnych poszukiwaniach. Urządzenie to umożliwia zlokalizowanie człowieka z odległości nawet 1,5 kilometra.

/nk/

2 razy komentowano artykuł "Zalew Zegrzyński – jedyne monitorowane jezioro w kraju"

  1. Sztuczne jezioro zalewowe 😉

  2. To jak nazywać JEZIORO czy ZALEW?

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *