Reklama

Dobrze Wiedzieć!

Zakup mieszkania przez cudzoziemców a polskie przepisy

Reklama

Do Polski z roku na rok przybywa coraz większa liczba obcokrajowców. Chociaż wiele osób stacjonuje w naszym kraju tymczasowo – w związku z wykonywaną pracą sezonową, zauważalny jest trend osiedlania się ich na stałe. Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie ofertą mieszkań z rynku pierwotnego. Okazuje się jednak, że zakup nieruchomości przez cudzoziemca wcale nie jest prosty. Sprawdź, dlaczego.

Reklama

Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, w pierwszej połowie 2018 roku liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce zwiększyła się do 350 tys. Wiele z tych osób poszukuje mieszkań na sprzedaż, chcąc osiedlić się tutaj na stałe. Aby jednak to było możliwe, cudzoziemiec musi spełniać kilka warunków obowiązujących w polskich przepisach.

Jeśli szukasz nowego mieszkania skorzystaj z obido – bezprowizyjnej platformy dla klientów rynku pierwotnego. Sprawdź: obido.pl – nowe mieszkania w Warszawie

Zakup mieszkania przez obcokrajowca – czy to możliwe?

Polskie prawo nie zabrania obywatelom innych krajów nabywać mieszkania np. z rynku pierwotnego. Nie ma przy tym znaczenia czy takie nieruchomości mają być przeznaczone na użytek własny czy w ramach inwestowania środków. To, na jakich zasadach zakup mieszkania będzie się odbywał zależy m.in. od konkretnego lokalu.

Zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego – zasady

Obywatel innego kraju, który zamierza nabyć samodzielny lokal mieszkalny (tj. jedno z mieszkań w bloku) ma do tego pełne prawo. Taka transakcja nie jest obwarowana żadnymi regulacjami i nie wymaga dostarczania jakichkolwiek pozwoleń. Cudzoziemiec nie musi zatem posiadać żadnego statusu prawnego w Polsce. Powyższe zasady dotyczą nabywania nie tylko nieruchomości, ale również przynależnych do mieszkania komórek lokatorskich czy miejsc parkingowych (garażowych lub nadziemnych). Wyjątkiem od tej reguły są jedynie mieszkania usytuowane na parterze – o ile przynależy do nich ogródek.

W tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów.

Mieszkanie parterowe z ogródkiem jak dom?

O ile zakup mieszkania na pierwszym czy wyższych kondygnacjach nie stanowi żadnego problemu, sprawa komplikuje się w przypadku lokali parterowych z dostępem do własnego ogródka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka nieruchomość traktowana jest jak dom – dlatego też zakup takiego mieszkania obwarowany jest wieloma przepisami. Wszystko z powodu ogródka – jest to grunt, którego obcokrajowcy nie mogą mieć na własność, jeśli nie zdobędą stosownego pozwolenia wydawanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Konieczność uzyskania pozwolenia dotyczy wyłącznie tych cudzoziemców, którzy:

  • mieszkają w Polsce krócej niż 5 lat
  • są małżonkami obywatela polskiego i mieszkają w kraju minimum 2 lata
  • od momentu udzielenia im zezwolenia na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Koniecznością jest także spełnienie warunku związanego z powierzchnią nieruchomości – nie może ona przekroczyć 0,5 ha. W przypadku mieszkań z ogródkami, warunek ten można spełnić bez żadnego problemu.

Jeżeli jesteś obywatelem innego kraju, który z Polską wiąże długofalowe plany np. inwestycyjne czy zawodowe, nic nie stoi na przeszkodzie zakupu nieruchomości. Warto jednak pamiętać o ewentualnym dopełnieniu dodatkowych formalności, gdy w grę wchodzi nabycie mieszkania parterowego z przynależnym do niego ogródkiem.

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close