Zamknij

Zakup mieszkania przez cudzoziemców a polskie przepisy

12:40, 21.12.2018
Skomentuj

Do Polski z roku na rok przybywa coraz większa liczba obcokrajowców. Chociaż wiele osób stacjonuje w naszym kraju tymczasowo - w związku z wykonywaną pracą sezonową, zauważalny jest trend osiedlania się ich na stałe. Przekłada się to na wzmożone zainteresowanie ofertą mieszkań z rynku pierwotnego. Okazuje się jednak, że zakup nieruchomości przez cudzoziemca wcale nie jest prosty. Sprawdź, dlaczego.



Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, w pierwszej połowie 2018 roku liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce zwiększyła się do 350 tys. Wiele z tych osób poszukuje mieszkań na sprzedaż, chcąc osiedlić się tutaj na stałe. Aby jednak to było możliwe, cudzoziemiec musi spełniać kilka warunków obowiązujących w polskich przepisach.

Jeśli szukasz nowego mieszkania skorzystaj z obido - bezprowizyjnej platformy dla klientów rynku pierwotnego. Sprawdź: obido.pl - nowe mieszkania w Warszawie

Zakup mieszkania przez obcokrajowca - czy to możliwe?


Polskie prawo nie zabrania obywatelom innych krajów nabywać mieszkania np. z rynku pierwotnego. Nie ma przy tym znaczenia czy takie nieruchomości mają być przeznaczone na użytek własny czy w ramach inwestowania środków. To, na jakich zasadach zakup mieszkania będzie się odbywał zależy m.in. od konkretnego lokalu.

Zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego - zasady


Obywatel innego kraju, który zamierza nabyć samodzielny lokal mieszkalny (tj. jedno z mieszkań w bloku) ma do tego pełne prawo. Taka transakcja nie jest obwarowana żadnymi regulacjami i nie wymaga dostarczania jakichkolwiek pozwoleń. Cudzoziemiec nie musi zatem posiadać żadnego statusu prawnego w Polsce. Powyższe zasady dotyczą nabywania nie tylko nieruchomości, ale również przynależnych do mieszkania komórek lokatorskich czy miejsc parkingowych (garażowych lub nadziemnych). Wyjątkiem od tej reguły są jedynie mieszkania usytuowane na parterze - o ile przynależy do nich ogródek.

W tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów.

Mieszkanie parterowe z ogródkiem jak dom?


O ile zakup mieszkania na pierwszym czy wyższych kondygnacjach nie stanowi żadnego problemu, sprawa komplikuje się w przypadku lokali parterowych z dostępem do własnego ogródka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka nieruchomość traktowana jest jak dom - dlatego też zakup takiego mieszkania obwarowany jest wieloma przepisami. Wszystko z powodu ogródka - jest to grunt, którego obcokrajowcy nie mogą mieć na własność, jeśli nie zdobędą stosownego pozwolenia wydawanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Konieczność uzyskania pozwolenia dotyczy wyłącznie tych cudzoziemców, którzy:


  • mieszkają w Polsce krócej niż 5 lat

  • są małżonkami obywatela polskiego i mieszkają w kraju minimum 2 lata

  • od momentu udzielenia im zezwolenia na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.


Koniecznością jest także spełnienie warunku związanego z powierzchnią nieruchomości - nie może ona przekroczyć 0,5 ha. W przypadku mieszkań z ogródkami, warunek ten można spełnić bez żadnego problemu.

Jeżeli jesteś obywatelem innego kraju, który z Polską wiąże długofalowe plany np. inwestycyjne czy zawodowe, nic nie stoi na przeszkodzie zakupu nieruchomości. Warto jednak pamiętać o ewentualnym dopełnieniu dodatkowych formalności, gdy w grę wchodzi nabycie mieszkania parterowego z przynależnym do niego ogródkiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%