Zamknij

Zainwestuj w motoryzacyjną klasykę

12:02, 13.12.2017
Skomentuj

Coraz częściej na naszych drogach można zobaczyć samochody, których produkcji dawno już zaprzestano, a które wciąż są piękne i sprawne. Dla jednych taki zakup to hobby, dla innych - dobra inwestycja.



Samochody i motocykle, które mają 25 lat, 75% części oryginalnych i przestały być produkowane minimum 15 lat temu, można zarejestrować jako zabytkowe. Kiedy mają co najmniej 40 lat, traktowane są jako historyczne. Jeśli w pojeździe znajdują się dodatkowo unikatowe rozwiązania techniczne, może on zostać zakwalifikowany jako zabytek jeszcze przed upływem ćwierćwiecza. Po rejestracji pojazd taki otrzymuje specjalne, żółte tablice. Zabytkowych i historycznych pojazdów mamy w Polsce około 50 tysięcy. Ich liczba rośnie z roku na rok. Czy to dużo? Wbrew pozorom nie, na przykład w porównaniu z Wielką Brytanią, gdzie kolekcjonerskich samochodów jest już ponad milion. Rozwinął się tam nawet rynek ubezpieczeń dla takich pojazdów - specjalizuje się w nich choćby firma Sureterm Insurance.

Drogie czy tanie?


Zakup zabytkowego pojazdu wiąże się z różnymi kosztami. Jeśli kupujemy pojazd w idealnym stanie, musimy za niego odpowiednio więcej zapłacić. Ale zdarzają się egzemplarze w tak kiepskim stanie, że właściciele gotowi są oddać je za pół darmo, aby tylko pozbyć się "złomu". Tak źle utrzymane auta kupują ludzie znający się na mechanice samochodowej; potrafią oni doprowadzić je do stanu idealnego, po czym często sprzedają je z dużym zyskiem.

Czy eksploatacja takiego samochodu wiąże się z jakimiś ogromnymi nakładami finansowymi? Jeśli pojazd nie wymaga napraw i trudnych do zdobycia części zamiennych, to wbrew pozorom wcale nie. Polisę OC dla zabytkowego i historycznego pojazdu można kupić na 30 dni lub na dowolny okres, w którym zamierzamy z niego korzystać. Pojazdy takie nie wymagają corocznego przeglądu technicznego, o ile nie służą do celów zarobkowych. Sporym plusem są też bardzo wysokie zniżki na ubezpieczenie OC, gdyż niektóre towarzystwa oferują właścicielom motoryzacyjnych zabytków specjalne rabaty. Możliwe jest również wykupienie ubezpieczenia na określoną liczbę kilometrów. Ta opcja okazuje się bardzo przydatna, jeśli posiadacz zabytku motoryzacyjnego jeździ nim tylko na zloty starych pojazdów. Nietrudno wtedy obliczyć, ile kilometrów przejedzie.

Myślisz o zakupie samochodu? Może nie trzeba iść po niego do salonu? Posiadanie auta z żółtymi tablicami może się okazać o wiele większą frajdą. A w perspektywie - wielce opłacalną inwestycją.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%