Zaduszki Poetyckie w Konopnickiej

Fot. L.O. im. Marii Konopnickiej, Legionowo

Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, ks. Jan Twardowski, Jacek Kaczmarski – to nazwiska najczęściej pojawiające się podczas tegorocznych “Zaduszek poetyckich”, które odbyły się 4 listopada w LO im. M. Konopnickiej. Już po raz dziewiąty, przy nastrojowym świetle zapalonych świec, młodzież spotkała się, by wspominać zmarłych poetów i artystów. Tegoroczne motto brzmiało: “Dwie rzeczy nie umrą – czyn bohaterski i mowa Poetów…”.

Jak wspomina pomysłodawczyni zaduszkowych spotkań, dyr. Anna Skłodowska – Wiśniewska, inspiracją do ich zainicjowania stały się Zaduszki Poetyckie zorganizowane w 2005 r. w Krakowskim Salonie Poezji przez Annę Dymną. Pomysł bardzo się spodobał licealnej młodzieży i impreza od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Tym razem również chętnych nie zabrakło. Do grona uczestników spotkania, obok licealistów, dołączyli w tym roku uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi. Przygotowali oni i zaprezentowali podczas spotkania utwory w języku angielskim.

Licealiści wybierali wiersze polskich poetów z różnych epok, najczęściej były to utwory pełne zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. Nie zabrakło również poezji śpiewanej wykonanej przy akompaniamencie gitary. Wybór utworów był subiektywny, uczniowie czytali wiersze tych artystów, którzy są im najbliżsi i których twórczość chcieli ocalić od zapomnienia.

W spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy: LO im. M. Konopnickiej p. Brygida Wagner – Konstantynowicz i Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi p. Hanna Warzyńska oraz nauczyciele obu szkół.

Następne zaduszkowe wspominanie (jubileuszowe dziesiąte) już za rok.

/Renata Kamińska, L.O. im. M. Konopnickiej, Legionowo/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Zaduszki Poetyckie w Konopnickiej"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *