Zamknij

Czy zabytkowe auto to dobry pomysł na pierwszy samochód?

18:57, 20.01.2018 Aktualizacja: 17:01, 22.01.2018
Skomentuj

Zakup pierwszego auta to zawsze wielkie wydarzenie w życiu kierowcy, zwłaszcza świeżo upieczonego. Gusta są różne - dlatego nie wszyscy inwestują w model prosto z salonu. Niektórzy wolą postawić np. na pojazd klasyczny.



W naszym kraju nowych kierowców z roku na rok zdecydowanie przybywa. Amatorów jazdy samochodem nie odstraszają ani kolejne nowelizacje Kodeksu Ruchu Drogowego, ani ceny za kurs i egzamin na Prawo Jazdy, ani za ewentualne kolejne poprawki. W 2015 r. wydano ponad 418 300 praw jazdy. Rok później pierwszy dokument umożliwiający im kierowanie pojazdami otrzymało 453 590 osób. Najwięcej praw jazdy wydano w grudniu 2016 r. (ponad 42 tys.), przy czym najwięcej (bo 61 255) nowych kierowców zyskało województwo mazowieckie (źródło).

Prawo jazdy - przepustka do pracy i niezależności


Dziś posiadanie prawa jazdy jest niemal obowiązkowe. Nie tylko dlatego, że pozwala starać się o pracę na wielu stanowiskach. Dokument ten, w połączeniu z własnym samochodem, daje na co dzień wielką niezależność. Kiedy więc wreszcie, po przejściu przez egzaminacyjne trudy, świeżo upieczony kierowca otrzymuje upragnione prawo jazdy, zaczyna się zastanawiać, w jaki model zainwestować. W zależności od przeznaczonej na to kwoty, można kupić samochód nowy, kilkunastoletni lub zabytkowy. Choć może to ostatnie nie zdarza się zbyt często, to jednak gusta i preferencje są różne. Samochód klasyczny to taki, który ma minimum 25 lat, a co najmniej od 15 nie jest już produkowany. Do tego w 75% musi być zbudowany z oryginalnych części. Do tej kategorii zaliczymy auta takie jak Fiat 125 p, Mercedes W124 lub W201, Łada 2107, Polonez czy Volvo 700.

Na jakich warunkach?


Za pojazd klasyczny można uznać również taki, który ma unikalne rozwiązania konstrukcyjne lub którym jeździła wyjątkowo słynna osoba. Auto może być zaliczone do grona zabytkowych także wtedy, gdy jest związane z ważnym wydarzeniem historycznym lub brało udział w przełomowym wydarzeniu sportowym. O tym, czy samochód spełnia te lub inne cechy, decyduje konserwator zabytków. Wcześniej pojazd otrzymuje opinię uprawnionego rzeczoznawcy.

W jaki sposób ubezpiecza się taki samochód? Z pewnością istnieje możliwość skorzystania z terminowego OC, czyli na konkretny okres użytkowania pojazdu. Może to być np. 1 miesiąc, kwartał, pół roku albo rok. Więcej informacji na ten temat można wyszukać np. na stronie brytyjskiej firmy Lancaster Insurance Classic Car Insurance (https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/).

Posiadanie samochodu zabytkowego to z jednej strony nobilitacja, a z drugiej - pewne obowiązki, jakich trzeba dopełnić. Należy do nich uzgadnianie z konserwatorem zabytków kwestii wymiany głównych podzespołów, czy zmiany koloru nadwozia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%