Zamknij

Zabieg wszycia Esperalu to najskuteczniejsza z metod leczenia alkoholizmu

10:30, 10.11.2021 Aktualizacja: 18:41, 10.11.2021
Skomentuj

Alkoholizm jest chorobą podobną do wszystkich innych chorób, co oznacza, że każdorazowo powinna być ona leczona. Nie każdy jednak się z tym zgadza, nie do końca uznając uzależnienie od alkoholu jako chorobę.

Niektórzy potrafią się nawet mocno denerwować dyskutując na temat alkoholizmu, twierdząc, że praktycznie każdy potrafi się przecież opanować i może pić zupełnie normalnie jak inni, którzy nie muszą spożywać alkoholu codziennie - wystarczy tylko chcieć. Niestety wszystko nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przez takie myślenie osoby uzależnione często nie chcą przyznać się, że są uzależnione, z obawy przed wyśmianiem i wstydem wywołanym swego rodzaju słabością do trunków alkoholowych. Zdarza się, że takie osoby myślą o sobie, że są złymi ludźmi, zasługującymi jedynie na potępienie i karę, lub też, że są one bardzo słabymi osobowościami, którym brakuje silnej woli. Czują się oni lekceważeni przez ogół społeczeństwa, czują, że zasługują tylko na pogardę.

Powinniśmy walczyć z takimi przekonaniami, gdyż tylko dzięki temu osoby uzależnione będą znacznie częściej traktować alkoholizm jako chorobę, którą, co jest szczególnie istotne, można wyleczyć. Jedną z metod wspomagającą leczenie alkoholizmu jest zastosowanie terapii awersyjnej jaką jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal.

Czym jest wszywka alkoholowa Eperal?


Wszywka alkoholowa Esperal jest lekiem pomagającym zwalczyć chorobę alkoholową. Jest to tabletka, umieszczana podskórnie, mająca za zadanie wspierać proces wychodzenia z nałogu alkoholowego. Zawarte w niej substancje czynne (Disulfiram) szybko wchodzą w reakcję z alkoholem, dlatego po jej implantacji chory na alkoholizm nie może go w ogóle spożywać. Wymagana jest 100% abstynencja osoby zaszytej. Jeśli nie zastosuje się do zaleceń spotkają go przykre konsekwencje, które czasem stanowią nawet zagrożenie dla życia i zdrowia.

Ile czasu trwa zabieg zaszywania alkoholowego?


Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal poprzedzony jest badaniem i rozmową z lekarzem. Implantacji dokonuje chirurg, po uprzednim miejscowym znieczuleniu pacjenta. Umieszczenie leku w ciele pacjenta zajmuje zwykle maksymalnie trzydzieści minut. Jest to zabieg mało inwazyjny i przez to stosunkowo bezpieczny.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?


Przed właściwym zabiegiem lekarz bada pacjenta i przeprowadza z nim rozmowę. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań możliwe jest przystąpienie do implantacji wszywki. Najpierw pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Gdy zacznie działać, chirurg nacina skórę i metodą podpowięziową umieszcza ustaloną wcześniej dawkę leku w ciele chorego. Potem zakłada szwy i opatrunek. Pacjent musi pamiętać, by wymieniać go zgodnie z zaleceniami, co powinno go ustrzec przed ewentualnym zakażeniem. Ponadto lekarz przepisuje mu antybiotyki, które również mają zapobiec takiemu scenariuszowi. Na koniec osoba, która poddała się implantacji wszywki alkoholowej, otrzymuje specjalne zaświadczenie o przeprowadzonym chwilę wcześniej zabiegu. Pacjent jest również informowany o wszelkich skutkach ubocznych jeżeli po zaszyciu spożyje alkohol, a także o ewentualnych powikłaniach po zabiegu oraz o tym, że Esperal jest jednak ciałem obcym i zdarzają się sytuacje w których może zwyczajnie się nie przyjąć w organizmie człowieka.

Czy zabieg implantacji Esperalu jest bolesny?


Implantacja Esperalu jest bezbolesna, gdyż zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym (jest ono wliczone w cenę). W gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/ każdorazowo dobierana jest indywidualna dawka tabletek w zależności od masy ciała pacjenta oraz innych indywidualnych preferencji zdrowotnych, które lekarz określa przed zabiegiem w wywiadzie medycznym z pacjentem.

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?


Producent deklaruje, że Esperal pełni skutecznie swoją rolę przez okres 8 miesięcy, natomiast praktycy (lekarze i pacjenci) są zdania, że nawet rok. Gdy ten okres minie możliwe jest ponowne implantowanie tabletki.

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczną metodą walki z alkoholizmem?


To, czy wszywka będzie skuteczna, zależy w dużej mierze od chorego. Jeśli decyduje się on na tego typu zabieg, bo namawiają go do tego bliscy, a on sam nie czuje takiej potrzeby, najprawdopodobniej efekty będą znikome.

Do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów niezbędna jest silna motywacja alkoholika. Ponadto musi się on czuć gotowym, by wykonać taki krok w stronę trzeźwego życia. Jeśli decyzja o implantacji jest świadoma, szanse na powodzenie są naprawdę duże. Uzależniony powinien jednak mieć na uwadze, że Esperal to nie wszystko - tabletka wspiera utrzymywanie abstynencji, ale by wyjść z nałogu, należy poddać się kompleksowej terapii odwykowej, np. w ośrodku.

Jakie są przeciwwskazania do wszycia Disulfiramu?


Zabieg zaszycia alkoholowego, jak każdy inny zabieg medyczny ma różnego rodzaju przeciwskazania, oznacza to, że nie każdy do implantacji Esperalu może zostać zakwalifikowany. Do implantacji Esperalu nie może dojść, gdy chory:


  • w ciągu ostatnich dwóch dni spożywał alkohol lub przyjmował środki farmakologiczne, które go zawierały (leki),

  • cechuje się nadwrażliwością na Disulfiram, tiokarbaminiany lub inne składniki, które występują w leku,

  • cierpi na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze,

  • ma słabe serce,

  • zmaga się z psychozami lub z zaburzeniami psychicznymi (mowa tutaj również o próbach samobójczych w przeszłości).


Przeciwskazania do zabiegu określane są zawsze w rozmowie lekarza z pacjentem bezpośrednio przed wykonaniem implantacji wszywki alkoholowej Esperal.

Co się dzieje, jeżeli spożyjemy alkohol po zabiegu implantacji Esperalu?


W przypadku spożycia alkoholu po zabiegu zaszycia, dochodzi do wystąpienia reakcji disulfiramowej, która może skutkować nie tylko pojawieniem się złego samopoczucia, ale także ostrego zapalenia trzustki czy marskości wątroby.

Lek jako taki nie wywiera żadnego wpływu na organizm. Dopiero gdy chory spożyje alkohol sytuacja ulega diametralnej zmianie. Należy jednak pamiętać, że Esperal jest ciałem obcym i jeżeli z miejscem okolicy implantacji dzieje się coś niepożądanego (np. wycieka płyn surowiczy) może oznaczać to, że wszywka alkoholowa w naszm organizmie się nie przyjęła i jesteśmy zmuszeni wybrać inną metodę wspomagającą leczenie alkoholizmu. Takie sytuacje, chociaż niezwykle rzadko jednak mają miejsce, o czym trzeba pamiętać.

Czy lek Esperal można samodzielnie usunąć?


Samodzielne usunięcie wszywki alkoholowej nie jest możliwe. Chirurg umieszcza tabletkę metodą podpowięziową (najczęściej w okolicy pośladka), co nie daje zupełnie szansy na usunięcie jej bez interwencji chirurgicznej. Wszywka alkoholowa Esperal nie jest widoczna, stąd jeżeli osoba zaszyta nie pochwali się, że przeszła zabieg zaszycia alkoholowego, nikt nie powinien się zorientować, że posiada ona implant podskórny Esperalu, co stanowi niewątpliwy atut tego rodzaju metody wspomagania leczenia alkoholizmu.

/mat. partnera/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%