Zabezpieczenia kredytu hipotecznego – nie tylko sama hipoteka

Dzięki kredytom hipotecznym jesteśmy w stanie pożyczyć wysokie sumy na zakupienie wymarzonego mieszkania albo wybudowanie domu. Są to kredyty, w których głównym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Musimy pamiętać o tym, że nie jest to jedyne zabezpieczenie. O co jeszcze może poprosić nas bank?

Podstawowym zabezpieczeniem w przypadku kredytu hipotecznego jest hipoteka. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, które służy do zabezpieczenia wierzytelności. Ogólnie rzecz biorąc, kredyty hipoteczne, które nie są spłacane, pozwalają bankom na zaspokojenie z nieruchomości. Mówiąc wprost, gdy nie będziemy terminowo spłacać kredytu mieszkaniowego, bank może przejąć nasze mieszkanie.

Oprócz nieruchomości do uzyskania kredytu hipotecznego konieczne jest również posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Banki skrupulatnie analizują dochody i wydatki klientów, aby określić, czy będą oni w stanie poradzić sobie ze spłatą rat.

Ponadto bank może poprosić klienta o przedstawienie innych zabezpieczeń – zwykle spotykamy się z nimi jeszcze zanim dojdzie do ustanowienia hipoteki, ale również mogą one dotyczyć całego okresu kredytowania.

Dodatkowe formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego:

  • ubezpieczenie kredytu – może zapewniać ochronę w przypadku utraty pracy, wypadków, chorób, śmierci kredytobiorcy
  • poręczenie – poręczenie kredytu przez inną osobę, na przykład z rodziny
  • blokada środków w posiadaniu klienta – na rachunku oszczędnościowym, lokacie
  • weksel – ułatwia bankowi ewentualne odzyskanie zobowiązania

Każdy bank inaczej podchodzi do swoich klientów, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że więcej o warunkach, które musimy spełnić, dowiemy się dopiero przy składaniu wniosku kredytowego. Możemy również udać się do doradcy kredytowego, który przeanalizuje dla nas różne oferty banków i doradzi, który kredyt hipoteczny będzie dla nas najbardziej korzystny.

Podsumowując, kredyty hipoteczne to kredyty ryzykowne zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Stąd wynika potrzeba stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Warto o nich pamiętać!

Zobacz także: Prestamo inmediato oraz SMS lån

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Zabezpieczenia kredytu hipotecznego – nie tylko sama hipoteka"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *