XXI Festiwal Nauki już w ten weekend w Jabłonnie

Pałac w Jabłonnie, Fot. Legio24.pl

Nadchodzący weekend (23-24.09) upłynie w powiecie legionowskim pod znakiem nauki, a to za sprawą rozpoczynającego się w sobotę XXI Festiwalu Nauki, który jak co roku zagości w Jabłonnie. W programie Festiwalu przede wszystkim atrakcje o charakterze naukowym, ale nie zabraknie także tych kulturalnych.

XXI Festiwal Nauki zostanie otwarty uroczyście w sobotę (23.09) o godz. 10:00. Zaraz po otwarciu rozpoczną się atrakcje, których jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić.

Podczas dwóch dni będziemy mogli zwiedzić stoiska takich instytucji jak: Instytut Chemii Organicznej PAN, Warszawski Instytut Medyczny, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Archeologii i Etnologii PAN i wielu, wielu innych, w tym stoiska szkół, uniwersytetów, kół zainteresowań itd.

Szczegółowy program Festiwalu do pobrania TUTAJ

Wydarzenia towarzyszące:

Pałacowe spotkania z muzyką

W niedzielę (24.09), w trakcje XXI Festiwalu Nauki w jabłonowskim Pałacu po raz kolejny będziemy mogli posłuchać znakomitej muzyki. Tym razem tematem spotkania będzie tak lubiany przez wielu akordeon.

Akordeon jest instrumentem tak popularnym, że trudno uwierzyć, iż jego historia liczy zaledwie niecałe 200 lat. Po raz pierwszy nazwa accordion została użyta przez wiedeńskiego budowniczego organów Cyrilla Demiana oraz jego synów Carla i Guido w roku 1829, jednak opatentowany przez nich instrument znacznie różnił się od tego, który obecnie nosi nazwę akordeon. Równolegle do akordeonu rozwijały się koncertina angielska, koncertina niemiecka i bandoneon. Ten ostatni swoją nazwę nosi od nazwiska budowniczego,
niemieckiego kapelmistrza i nauczyciela muzyki – Heinricha Banda, który skonstruował go około 1846 roku. Bandoneon stał się instrumentem niezwykle popularnym szczególnie w Ameryce Południowej, dokąd zawędrował za przyczyną niemieckich emigrantów. Tam też stał się nieodłącznym elementem orquestra tipica – zespołu grającego melodie popularne, szczególnie tanga.

Najpiękniejszych melodii zagranych tym popularnym i lubianym instrumentem będzie można wysłuchać już w najbliższą niedzielę w jabłonowskim Pałacu.

Jabłonowska biblioteka na Festiwalu Nauki

W sobotę (23.09) swój specjalny program zaprezentuje także Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie. O godz. 15:00 w Pałacu rozpocznie się wykład dr. Katarzyny Kuligowskiej, historyka, autorki książki „Jabłonna Augusta”. Mowa będzie oczywiście o bogatej historii Jabłonny.

XXI Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 23 oraz 24 września na terenie należącym do Pałacu w Jabłonnie. Na gości organizatorzy czekają w godz. od 10:00 do 16:00.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "XXI Festiwal Nauki już w ten weekend w Jabłonnie"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *