XII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich

foto: UG Wieliszew

Po raz dwunasty, w przeddzień Święta Niepodległości, wieliszewską halą sportową zawładnęły ludowe tańce i śpiewy. Na parkiecie podczas XII Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich tradycyjnie zaprezentowali się gospodarze – Zespół Tańca Ludowego PROMYKI z Wieliszewa, gościem był tym razem Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 w Poznaniu. Festiwal honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego ADAM STRUZIK.

foto: UG Wieliszew

Organizowany od 11 lat FESTIWAL PIEŚNI I TAŃCÓW POLSKICH skupiał początkowo zespoły taneczne i śpiewacze z terenu powiatu legionowskiego, jednak z biegiem lat rozrósł się do wydarzenia ogólnopolskiego. Głównym jego celem jest uświetnienie obchodów Święta Niepodległości polskimi tańcami i pieśniami ludowymi. W jedenastoletniej historii Festiwal gościł: ZPiT UW WARSZAWIANKA, ZPiT WYSZKÓW, Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka oraz gospodarze: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE.

W związku z „niepodległościowym” charakterem Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz nagród w konkursach kulturalnych i sportowych – w czasie 12. edycji nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu fotograficznego NIEZAPOMNIANE CHWILE, organizowanego przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Przed Festiwalem odbyła się dekoracja zwycięzców I Wieliszewskiego Biegu Terenowego o Puchar Wójta Gminy Wieliszew oraz I Wieliszewskiego Crossu Rowerowego o Puchar Powiatu Legionowskiego. Uhonorowano  również triumfatorów Amatorskiej Ligi Tenisa Ziemnego, której rozgrywki na korcie w Łajskach zakończono w pierwszych dniach listopada.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Organizatorami są: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew, a partnerem – LGD Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego.

/UG Wieliszew/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "XII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *