Reklama

Legio EduLegionowskiWiadomości

XI edycja Powiatowego Konkursu Polonistycznego „Licz się ze słowami!” już za nami!

Reklama

Tegoroczna edycja Powiatowego Konkursu Polonistycznego miała miejsce w środę (15.03). Wzięło w niej udział 8 szkół podstawowych z terenu powiatu legionowskiego. Hasłem przewodnim w tej edycji była wartość przyjaźni w życiu człowieka. Przyświecało jej motto: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. To braterskie, głęboko humanistyczne przesłanie jest popularnym motywem literackim czy filmowym nie tylko w tekstach i obrazach kierowanych do dzieci i młodzieży.

Reklama

Zadania konkursowe podzielone były na dwa etapy: pierwszy – pisemny, drugi – ustny w formie krasomówczej prezentacji, przygotowanej na podstawie znanych dzieł malarskich C. Monet’a, A. Renoir’a, czy T. Makowskiego. Uczniowie, przygotowując się do zadań konkursowych, czytali znane i popularne utwory literackie, takie jak „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Most do Terabithii” K. Paterson, „Oskar i pani Róża” E. E. Schmitt’a, „Mały Książę” A. de Saint – Exupéry’ego, trochę już zapomniane opowiadanie M. Dąbrowskiej o Karolu i Stefanie – dwóch chłopcach pochodzących z różnych środowisk społecznych, ale też i utwory wierszowane znanych i cenionych poetów: „To Przyjaciel…” K. Wojtyły, „Przepaść” T. Różewicza czy utwór polskiego noblisty Cz. Miłosza „Na dzień dobry”.

Na podkreślenie zasługuje wspaniała praca w grupach, zdyscyplinowanie oraz wzorowe zachowanie uczniów. Szczególnych wrażeń dostarczyły gronu nauczycielskiemu prezentacje ustne. Uczniowie, jak zawsze, wykazali się inwencją twórczą. Wykorzystywali bogactwo mowy polskiej, z pasją młodych literatów tworzyli opisy, zaskakując żywą wyobraźnią i wzruszając swoich nauczycieli.

Konkurs jest nie tylko okazją do spotkań i wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli polonistów z terenu powiatu legionowskiego, ale wyczekiwanym i długo przygotowywanym szkolnym świętem języka polskiego. Dzieje się tak za sprawą wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności wszystkich uczestników, bez względu na zajmowane miejsce.

W ostatecznym wyniku dość wyrównanej rywalizacji ustalono następujące miejsca na literackim podium:

I miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie

II miejsce ex aequo – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie

III miejsce – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Serocku

Przyznano też wyróżnienia:
– Szkole Podstawowej w Izabelinie,
– Szkole Podstawowej w Białobrzegach,
– Szkole Podstawowej w Jabłonnie.

Zapraszamy do kolejnej edycji za rok. Dziękujemy Pani dyrektor Zespołu Szkół Agnieszce Jakubowskiej oraz Pani wicedyrektor Wioletcie Majewskiej za wsparcie i opiekę nad działaniami konkursowymi.

/Wioletta Majewska, Ewa Dziura, Marzena Karaś – Gmitrzuk/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close