Zamknij

Wystąpienia publiczne. Jak sobie radzić ze stresem?

07:19, 20.06.2016 Aktualizacja: 00:21, 27.08.2016
Skomentuj

Pracując na kierowniczym stanowisku lub w grupie opracowującej ważny projekt musisz być gotowy na to, że będziesz musiał wyniki swoich prac przedstawić, występując przed publicznością np. kadrą menadżerską, czy współpracownikami. Wystąpienia takie wiążą się ze stresem. Zastanawiasz się, jak podołasz temu zadaniu i czy najzwyczajniej na świcie "nie zje Cię trema". Są jednak pewne sposoby, aby zminimalizować ryzyko. O nich w dzisiejszym artykule Pracuj.pl i Portalu Legio24.pl.



Wystąpienia publiczne bywają różne. Różny jest po prostu ich ciężar gatunkowy. Bywa, że przyjdzie nam wystąpić przed kolegami, z którymi pracujemy na co dzień, bywa również i tak, że przyjdzie nam przemawiać do dyrektorów, prezesów i rad nadzorczych. Za każdym razem możemy jednak odczuwać stres i niepewność o powodzenie naszej prezentacji. Aby zminimalizować ryzyko niezręcznych sytuacji, mogących niekorzystnie wpłynąć na postrzeganie naszej osoby warto się wcześniej dobrze przygotować. Jak zrobić to profesjonalnie? Na to pytanie starają się odpowiedzieć dziennikarze Portalu Pracuj.pl.

Przygotowując się do wystąpienia publicznego, bez względu na jego ciężar gatunkowy zawsze musisz opracować sobie jego plan. Po pierwsze uświadom sobie cel spotkania. Będzie Ci wtedy łatwiej opracować jego schemat, Twoje wypowiedzi i argumenty, którymi będziesz się posługiwać - słowem całą taktykę działania. Kolejnym punktem przygotowań jest wybór formy. Zastanów się, czy chcesz przygotować prezentację multimedialną, czy może "na żywo" przedstawiać pewne graficzne elementy np. rysując je na tablicy. Pomyśl nad językiem, którym będziesz się posługiwać. Będzie on różny, w zależności od odbiorców. Inaczej przecież będziesz formułować wypowiedzi do kadry menadżerskiej, inaczej do specjalistów, a jeszcze inaczej do studentów.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania do każdego wystąpienia jest próba przewidzenia pytań publiczności i przygotowanie sobie odpowiedzi np. w formie FAQ. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i co najważniejsze nie będziesz musiał później w panice szukać odpowiedzi.

Tuż przed wystąpieniem warto także przećwiczyć prezentację przed najbliższymi: mężem, żoną, przyjacielem lub kolegami, czy koleżankami. W ostateczności może być nawet lustro. Pozwoli Ci to określić ramy czasowe Twojego wystąpienia i nanieść ewentualne korekty. W dniu spotkania sprawdź także wszystkie urządzenia techniczne niezbędne podczas Twojej przemowy. Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze. Generalnie nie powinien on być mniej oficjalny niż Twoich rozmówców.

Więcej informacji na ten temat szukaj w Portalu Pracuj.pl

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%