ReklamaLegionowskiMazowsze - wiadomości z regionuWiadomości

Wybory prezydenckie: Każdy powinien wziąć w nich udział. Apel Fundacji Batorego

Reklama

W najbliższą niedzielę (28.06) odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Ze względu na sytuację w kraju – trwającą epidemię koronawirusa czy pogłębiający się kryzys gospodarczy to niezwykle ważne wybory. Określą one przyszłość naszej Ojczyzny na najbliższe 5 lat. Dlatego, jak zauważa Fundacja Batorego, ważne jest by wziąć w nich udział.

Reklama

Poniżej publikujemy pełną treść apelu Fundacji Batorego, dotyczącego wyborów prezydenckich.

Przed nami wybory Prezydenta Rzeczypospolitej. W tym roku mają one szczególne znaczenie. Zdecydują nie tylko o tym, kto obejmie najwyższy urząd w kraju. Decyzja wyborców będzie miała wpływ także na ustrój, ład prawny i system wartości, jakie mają regulować życie mieszkanek i mieszkańców Rzeczypospolitej.

Wybierając Prezydenta odpowiemy m.in.:

  • czy Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej jest ustawą zasadniczą, którą wszyscy mają respektować, czy tekstem bez większego znaczenia?
  • czy prawa człowieka „są idiotyzmem”, czy mają znaczenie uniwersalne?
  • czy wymiar sprawiedliwości ma być niezależny, czy podporządkowany partii rządzącej?
  • czy równość wobec prawa, niezależnie od funkcji, politycznych afiliacji, przekonań i preferencji ma być fundamentem praworządności czy fikcją?
  • czy zasada samorządności i pomocniczości ma być podstawą ustroju terytorialnego i organizacji życia społecznego czy fasadą?
  • czy mowa nienawiści, pogarda wobec mniejszości i przeciwników politycznych mają być normą kształtującą debatę publiczną, czy patologią, na którą nie może być zgody?
  • czy korupcja i afery na szczytach władzy mają uchodzić bezkarnie, czy należy postawić im tamę?

Nie wiemy, jaki będzie wynik pierwszej tury głosowania i czy rozstrzygnie ona wybory. Drugą turę można jednak wygrać dzięki obywatelskiej mobilizacji i szerokiemu społecznemu poparciu. Apelujemy do kandydatów opozycji demokratycznej, by w drugiej turze poparli tego spośród siebie, który będzie reprezentował wartości wolności, demokracji i sprawiedliwości oraz wezwali do takiego poparcia swoich wyborców. W ten sposób, mimo istniejących różnic, możemy wygrać wszyscy.

/red., Fundacja Batorego/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close