Zamknij

Wszywka alkoholowa Wrocław - skuteczna metoda na alkoholizm

11:28, 24.05.2021
Skomentuj

Synonimem alkoholizmu są takie terminy jak choroba alkoholowa oraz uzależnienie od alkoholu (uzależnienie alkoholowe). Jest to zaburzenie psychosomatyczne polegające na braku kontroli w spożywaniu napojów alkoholowych, szczególnie dotyczy to ilości, częstotliwości oraz pory dnia konsumpcji.



Rozwój choroby alkoholowej można przedstawić za pomocą czterech faz, które różnią się od siebie pod względem ilości, a także regularności spożywania alkoholu wliczając do tego stopień utraty samokontroli. Alkoholik od lat kojarzony jest w sposób bardzo pejoratywny, jednak należy zaznaczyć, że choroba alkoholowa może dotknąć każdego człowieka, bez względu na jego stan społeczny, majątkowy, poziom wykształcenia, wykonywany zawód, wiek, płeć czy też pochodzenie, aczkolwiek w różnych przypadkach uzależnienie może nieco inaczej się przejawiać.

Aby leczenie alkoholizmu było skuteczne, należy brać pod uwagę długość oddziaływań leczniczo-terapeutycznych. Należy jasno podkreślić, że proces wychodzenia z uzależnienia trwa całe życie. Rozpoczyna się w momencie uświadomienia sobie własnego problemu i trwa do końca życia. Jest to spowodowane faktem, iż wystarczy jeden impuls, jedna chwila, która może spowodować nagły i nasilony nawrót choroby. Nawet minimalne spożycie alkoholu, niezależnie od jego formy - czy to w postaci napoju procentowego, leku, słodyczy, a nawet octu jest potencjalnie groźne i zaleca się ich całkowite wyeliminowanie z życia takiej osoby. Tym samym grono specjalistów z kręgu leczenia i terapii uzależnień mówi głośno o tym, iż alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Z tego powodu alkoholik przez cały okres walki o trzeźwość potrzebuje wsparcia ze strony bliskich, a także opieki lekarzy i terapeutów z tego zakresu.

Disulfiram - działanie


Disulfiram, ze względu na swoją chemiczną budowę, znany jest jako dietylotiokarbamoil lub tetraetylotiuram. Jest on najpowszechniejszym środkiem przeznaczonym do leczenia farmakologicznego z zastosowaniem terapii awersyjnej. Tym samym wykazuje działanie odstraszające i zniechęcające do spożywania alkoholu. Zalecany jest osobom, które potrzebują wzmocnienia swojej woli i motywacji w ciągu innych działań leczniczo-terapeutycznych. Jego działanie opisywane jest jako reakcja disulfiramowa. Uproszczając, Disulfiram powoduje zaburzenie działania enzymu trawiącego alkohol, który nazywany jest dehydrogenazą alkoholową. Poprzez jej zahamowane działanie, osoba znajdująca się pod wpływem Disulfiramu zaczyna odczuwać szereg nieprzyjemnych konsekwencji połączenia tej substancji z etanolem. Zaczyna kumulować się w organizmie Pacjenta aldehyd octowy będący silną toksyną, a w konsekwencji dochodzi do zatrucia alkoholowego, które można rozpoznać:


  • Nudnościami,

  • Uderzeniami gorąca,

  • Wymiotami,

  • Biegunką,

  • Nadmiernym poceniem się,

  • Kaszlem,

  • Bólem głowy oraz jej zawrotami,

  • Drżeniem kończyn oraz drgawkami padaczkowymi,

  • Zaburzonym widzeniem,

  • Zwiększonym pragnieniem,

  • Niepokojem i stanami depresyjnymi,

  • Ogólnym osłabieniem,

  • Rozdrażnieniem,

  • Gwałtowną zmianą rytmu serca,

  • Nadciśnieniem lub niedociśnieniem,

  • Bólem w klatce piersiowej,

  • Senność,

  • Pojawieniem się omamów,

  • Odczuwaniem metalicznego posmaku w ustach,

  • Omdleniem.


To jedynie przykłady reakcji organizmu. W skrajnych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych - szczególnie narażona jest wątroba, trzustka, a także mózg. Może dojść również do zaburzeń oddychania, zapaści sercowo-naczyniowej, zawału, a nawet śmierci. Reakcja disulfiramowa pojawia się niemalże natychmiast od momentu spożycia alkoholu i może trwać nawet kilkanaście godzin, aczkolwiek zdarzają się przypadki gdzie utrzymywały się one nawet przez trzy doby od spożycia. Nasilenie odczuwanych objawów jest uzależnione od osobniczych cech Pacjenta, jednak przyjmuje się, że największe znaczenie ma zaimplantowana dawka leku, a także ilość spożytego czystego alkoholu.

Co ciekawe, po przyjęciu ilości produktu sięgającego 25g opisywano objawy ze strony ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego jako całkowicie ustępujące.

Disulfiram - preparaty i dawkowanie


Wszelkie leki zawierające w składzie Disulfiram wydawane są w aptekach jedynie w przypadku posiadania ważnej recepty od lekarza. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje takich leków - pierwszy przeznaczony do przyjmowania doustnego o nazwie Anticol, drugi przeznaczony do implantowania podskórnego poprzez zabieg chirurgiczny w postaci wszywki alkoholowej o nazwie Esperal. Jakiś czas temu można było spotkać Disulfiram w postaci zastrzyków, jednak zostały one wycofane.

Przyjmuje się, że Disulfiram można bezpiecznie zacząć stosować w przypadku gdy Pacjent wykazuje się abstynencją minimum przez 48 godzin. W przeciwnym razie lek natychmiastowo wejdzie w reakcję z pozostałościami alkoholu w krwioobiegu, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli dana osoba wykazuje szczególne trudności w zachowaniu wymaganej abstynencji, kierowany jest na odtruwanie alkoholowe.

Należy pamiętać, że dawka leku zawsze ustalana jest indywidualnie z Pacjentem przez lekarza na podstawie cech osobniczych danej osoby, jak np. waga czy stopień uzależnienia alkoholowego.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?


W Polsce leczenie z zastosowaniem Esperalu wymaga udzielenia pisemnej zgody Pacjenta na zabieg i musi się on odbywać pod opieką lekarską. Wszywkę alkoholową wprowadza się pod skórę zazwyczaj w okolicy pośladkowej. W profesjonalnych gabinetach chirurgicznych, takich jak np. https://esperalwroclaw.com/, w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa Pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe, przez co zabieg jest praktycznie bezbolesny. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, jego czas szacowany jest na mniej więcej 30 minut. Następnie chirurg przy pomocy szwów zaszywa ranę. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po kilku miesiącach.

Disulfiram - skutki uboczne i przeciwwskazania


Związek chemiczny powstający podczas reakcji disulfiramowej jest bardzo niebezpieczny. Może on sieciować DNA poprzez reakcję chemiczną z zasadami kwasu nukleinowego, a także prowadzić do uszkodzeń mitochondriów oraz białek strukturalnych w tkankach ludzkiego ciała. Z tego powodu stosowanie Esperalu lub Anticolu u osób chorujących na poniższe schorzenia należy zachować szczególną ostrożność, a także odbyć konsultację medyczną, która zakwalifikuje daną osobę do zabiegu chirurgicznego lub też wykluczy możliwość przeprowadzenia implantacji:


  • Choroby nerek,

  • Choroby wątroby,

  • Choroby trzustki,

  • Choroby układu oddechowego,

  • Niedoczynność tarczycy,

  • Uszkodzenia mózgu,

  • Epilepsja.


Reakcja disulfiramowa może również pogorszyć zaawansowanie poszczególnych chorób przewlekłych.

Disulfiram - środki ostrożności


Osoby będące w trakcie leczenia awersyjnego muszą pamiętać, że nawet minimalna dawka alkoholu, np. w niektórych lekach, słodyczach, occie, czy środkami higieny osobistej wywołuje reakcję disulfiramową. Należy zwrócić uwagę również na piwo bezalkoholowe, które nigdy nie jest całkowicie pozbawione procentów. Większość dostępnych produktów na rynku posiada 0,5% alkoholu. Dodatkowo spożywanie tego typu napoju może wywołać głód alkoholowy, tym bardziej, że zapach piwa jest silnym wyzwalaczem. W momencie złamania zasad abstynencji, wysoce prawdopodobny jest nawrót choroby.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich wykazuje cechy uzależnienia od alkoholu rozważ wsparcie ze strony terapii awersyjnej Esperalem. Jest to wspierająca forma leczenia, która wystarcza na mniej więcej rok. We Wrocławiu możesz taki zabieg wykonać w https://esperalwroclaw.com. Cena zabiegu to koszt 550zł.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%