Zamknij

Wszycie Esperalu a picie alkoholu, jakie są powikłania?

10:52, 25.11.2021
Skomentuj

Wszywka alkoholowa Esperal - co to jest i czy jej działanie jest skuteczne w walce z alkoholizmem?

Uzależnienie od alkoholu jest stanem będącym rezultatem nieumiarkowanego spożywania alkoholu. Choroba alkoholowa znana jest także pod nazwą nałogu alkoholowego i powoduje konsekwencje zarówno fizyczne, ale również psychiczne i społeczne.

Problem uzależnienia od alkoholu dotyczy coraz więcej osób w różnym wieku. Alkohol wpływa bardzo negatywnie na zdrowie człowieka, a co za tym idzie na jego karierę zawodową, czy nawet na relacje z najbliższymi. Dlatego warto podejmować kroki, mające na celu powrót do trzeźwego życia. Jedną z metod wspomagającą walkę leczenia z alkoholizmem jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal - czyli metody awersyjnej (farmakologicznej).

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa Esperal?


Wszywka alkoholowa Esperal, jest lekiem używanym w celu zaprzestania picia alkoholu przez osoby uzależnione. Działanie Esperalu polega na wywołaniu awersji do spożywania napojów wysokoprocentowych. Dzieje się tak za pomocą aktywnego składnika leku czyli Didulfiramu. Substancja ta skutecznie blokuje procesy trawienia alkoholu
w wątrobie. Dodatkowo jeżeli zetknie się ona z etanolem wytwarzany jest kwas octowy. Połączenie to już po kilku minutach wywołuje mnóstwo przykrych dolegliwości, np.: silne bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, nagłe skoki ciśnienia, duszności, napady lęku (również przed śmiercią), drgawki i zaburzenia rytmu serca. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu po zabiegu zaszycia alkoholowego w najgorszym wypadku może również doprowadzić do śmierci. 

Jakich zaleceń powinna przestrzegać osoba po zaszyciu alkoholowym?


Osoba, która zdecydowała się na zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal powinna ściśle przestrzegać pewnych zaleceń lekarza oraz producenta leku, i tak:


  • bezwzględnie zabronione jest spożywanie nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych, a także produktów z dodatkiem alkoholu (np. cukierków z likierem), grozi to niepożądanymi skutkami ubocznymi,

  • zabronione jest również używanie leków z domieszką alkoholu (np. waleriany, głogu i innych tego typu),

  • zakazane są również wszelkiego rodzaju napoje fermentowane z cukrem (różne soki, lub też przetwory).


Jeżeli alkohol przypadkiem dostał się do naszego organizmu (nie mówimy tutaj o celowym spożywaniu napojów alkoholowych, które jest dużo bardziej niebezpieczne), należy wypić bardzo dużą ilość wody w ciągu zaledwie kilku minut i spróbować wywołać wymioty, aby oczyścić żołądek z alkoholu (spróbować go w ten sposób "przepłukać"). Niestety jeżeli pojawią się niepokojące nas objawy należy natychmiastowo wezwać pomoc medyczną, gdyż reakcja wszywki na połączenie z alkoholem może skutkować nie tylko zagrożeniem zdrowia, lecz także życia osoby uzależnionej.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?


Wszywka alkoholowa Esperal, a właściwie jej aktywny składnik (Disulfiram) stopniowo uwalnia się do krwi i jest całkowicie obojętny dla organizmu osoby zaszytej. To dzięki działaniu zawartej w Esperalu substancji czynnej dochodzi do upośledzenia procesu metabolizmu alkoholu w wątrobie uzależnionego poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Dlatego już kilka minut po spożyciu alkoholu przez osobę zaszytą w organizmie gromadzi się tzw. aldehyd octowy, który wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, przypominających silnego kaca, jednakże dużo bardziej nasilonego i przede wszystkim dużo dłużej trwającego. Nieprzyjemnych dolegliwości można uniknąć tylko zachowując całkowitą abstynencję od spożywania napojów alkoholowych.  

Przed zabiegiem wszycia Esperalu


Każdorazowo przed zabiegiem zaszycia alkoholowego lekarz specjalista (chirurg) przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu implantacji Esperalu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nietrzeźwość w dniu zabiegu. Pacjent jest zobowiązany do abstynencji alkoholowej na ok. 48h przed zabiegiem. Kolejnym dość istotnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jeden z aktywnych składników leku, a także różnego rodzaju schorzenia krążeniowo-naczyniowe oraz zaburzenia psychiczne. Przed implantacją wszywki Pacjent jest również informowany o tym, że zabieg chirurgiczny z użyciem Esperalu, jak każdy tego typu zabieg medyczny może skutkować np. nieprzyjęciem się leku. Są to pojedyncze przypadki, ale zdarza się, że organizm uznaje tabletkę z Esperalem jako ciało obce, bądź rana nie goi się prawidłowo, lub też dochodzi do wytworzenia się torbieli (cysty) wokół leku. W takim wypadku najlepiej usunąć lek i wybrać inny rodzaj terapii farmakologicznej. 

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa Esperal jest jedynie metodą pomocniczą w walce z nałogiem alkoholowym. Oprócz jej zastosowania osoba cierpiąca na alkoholizm powinna udać się na kompleksową terapię leczenia alkoholizmu (np. terapia w ośrodku zamkniętym, bądź też spotkania z psychoterapeutą lub uczęszczanie na meetingi AA). 

Gdzie wszywa się Esperal?


Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal dokonywany jest przez lekarza specjalistę - chirurga. Miejscem na ciele jest najczęściej pośladek, ale mogą to być również okolice łopatki. Chirurg dokonuje niewielkiego płytkiego cięcia i umieszcza tabletkę podskórnie. Zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym, stąd jest całkowicie bezbolesny. Przez to, że jest to zabieg małoinwazyjny - Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. 

Terapia Esperalem - czy to jest dobry pomysł, czy nie?


Wśród osób uzależnionych zastanawiających się nad implantacją wszywki alkoholowej Esperal dość często pada pytanie: czy zaszycie alkoholowe jest rzeczywiście skuteczną metodą walki z alkoholizmem? Czy na pewno warto zdecydować się na tą właśnie metodę? Nic dziwnego, że osoby uzależnione zastanawiają się czasami nawet dość długo, gdyż wszywka alkoholowa Esperal nie jest lekiem refundowanym przez NFZ. Jedni twierdzą, że jest to wręcz niebezpieczne rozwiązanie, ze względu na występujące działania niepożądane podczas gdy osoba zaszyta spożyje alkohol (nawet w małej ilości). Jednak zdecydowana większość nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z utrzymaniem 100% abstynencji i ostatecznie decydują się na wszywkę alkoholową Esperal wierząc, że pomoże ona im w powrocie do trzeźwości.

Warto jednak zaznaczyć, że wszywka alkoholowa nie jest fantastycznym lekiem, działającym cuda - czyli to, że osoby z chorobą alkoholową przestaną pić z dnia na dzień, natomiast jest to na pewno metoda, która  skutecznie pomaga wywołać wstręt do spożywania alkoholu i sprawić, że alkoholik w końcu całkowicie rezygnuje z jego spożywania. Dlatego wbrew niektórym opiniom wszywka alkoholowa Esperal jest rozwiązaniem godnym uwagi.

Dodatkowym atutem zastosowania Esperalu jest fakt, że podskórna implantacja leku jest zabiegiem bardzo prostym i właściwie bezbolesnym. Co więcej, jeżeli wybiorą Państwo gabinet, specjalizujący się w terapii awersyjnej Esperalem http://esperallodz.pl/, wtedy mają Państwo pewność, że zostanie on wykonany przez specjalistów w tej dziedzinie. Wszystko przebiegnie bezproblemowo z gwarancją bezpieczeństwa i całkowitej sterylności (tak istotnej w dobie pandemii koronawirusa). 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%