Zamknij

Wózki widłowe elektryczne - jak ułatwiają codzienną pracę w magazynie?

11:55, 22.07.2020
Skomentuj

Wózki widłowe elektryczne to nowoczesne i przyjazne dla środowiska urządzenia, służące do obsługi palet. Posiadają wiele zalet, dzięki czemu z roku na rok są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców do obsługi małych, dużych i średnich magazynów. Planujesz dołączyć niebawem do ich grona? Przekonaj się dlaczego warto!


Co odróżnia od siebie wózki widłowe czołowe?


Podstawowym wyróżnikiem dla wózków jezdniowych unoszących czołowych jest zastosowany w nich rodzaj napędu. Pod tym względem można mówić o:


  • wózkach widłowych spalinowych;

  • wózkach widłowych elektrycznych.


Z czego dla tych pierwszych wyróżnia się dodatkowo dwie podkategorie:

  • wózki z napędem Diesel;

  • wózki gazowe.


W poniższym artykule przyjrzymy się jednak bliżej pojazdom o ekologicznym i wydajnym napędzie elektrycznym.

Jak zbudowane są wózki widłowe elektryczne?


Budowa widlaków czołowych, pomimo kilku szczegółów związanych z różnymi rodzajami napędu, w dużej mierze jest bardzo podobna i opiera się na tych samych elementach.

Każdy wózek czołowy posiada ramę oraz maszt (simplex -pojedynczy, duplex- podwójny bądź triplex- składany potrójnie) z karetką wideł umieszczoną na wprost fotela operatora. Oznacza to, że poruszając się na wprost, operator wiezie ładunek umieszczony na widłach przed sobą (nie z boku, jak w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania). Do konstrukcji widlaków należy także zabezpieczająca rama bezpieczeństwa wykonana z solidnej stali.

Z kolei z tyłu wózka widłowego znajduje się przeciwwaga, która ma na celu dociążenie pojazdu unoszącego ładunki, tak aby w trakcie wykonywania operacji nie utracił stateczności.

Tym, co różni budowę wózka widłowego elektrycznego od spalinowego jest zamontowany wymienny, ładowany akumulator, który stanowi źródło zasilania pojazdu. Ponadto, każdy wózek elektryczny wyposażony jest w:


  • układ elektryczny;

  • układ hydrauliczny;

  • układ podnoszenia;

  • układ kierowniczy;

  • układ hamulcowy

  • oraz inne mechanizmy odpowiadające za poprawne funkcjonowanie urządzeń.


Zalety wózków widłowych elektrycznych




Każde urządzenie, czy to mniejsze czy większe posiada swoje wady i zalety. Jakie są zatem największe korzyści z wyboru wózków widłowych elektrycznych? Otóż jest ich całkiem sporo.

Przede wszystkim warto pamiętać, iż sam zastosowany w pojazdach napęd elektryczny jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż napęd spalinowy. Wózki elektryczne nie wytwarzają spalin, dzięki czemu są bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Ponadto, tego typu rodzaj zasilania sprawia, że praca wózków widłowych elektrycznych jest cicha i mało uciążliwa. Głośność tych urządzeń kwalifikuje się w przedziale od około 70-80 dB. Takie natężenie hałasu porównać można do dźwięku pracującego odkurzacza.

Do tego, podczas obsługi i transportu ładunków dużą rolę odgrywa efektywność pracy wózków widłowych elektrycznych. Z powodzeniem radzą sobie one z wielogodzinną pracą w magazynie. Doskonałą wydajność zapewniają im np. w wózkach elektrycznych Toyota-Widłowe zamontowane silniki prądu przemiennego. Widlaki tej marki ponadto posiadają zamontowany system Toyota SAS - czyli System Aktywnej Stabilności, który zwiększa stabilność wózka jezdniowego.

Niewątpliwą zaletą wózka widłowego elektrycznego jest także łatwa, intuicyjna obsługa. Znane marki starają się jak najbardziej ułatwić prowadzenie oraz operowanie wózkami unoszącymi, tak aby przedsiębiorcy chętnie korzystali z ich usług i wybierali ich sprzęty.

Co po zakupie wózka widłowego elektrycznego?


Nie każdy pracownik magazynu może od tak przystąpić do obsługi wózka widłowego elektrycznego. Ten rodzaj pojazdów (tak, jak i inne wózki widłowe) należy do kategorii urządzeń transportu bliskiego. Przez co nie tylko wymaga zarejestrowania w najbliższym Urzędzie Dozoru Technicznego, ale także jego obsługą mogą zajmować się tylko przeszkoleni operatorzy, którzy zdali egzamin na wózki widłowe.

Jak zdać taki egzamin?


Przygotowywać do egzaminu można się samodzielnie, korzystając dostępnych w sieci kursów na wózki widłowe online lub uczęszczając na tradycyjne szkolenia. Sposób zdobywania wiedzy oraz umiejętności warto dopasować do swoich potrzeb i doświadczenia - osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z prowadzeniem wózków widłowych powinna zdecydować się na kompleksowe szkolenie pod okiem fachowców, którzy w przystępny sposób nie tylko poprowadzą zajęcia teoretyczne, ale również praktyczne.

Do egzaminu na wózki widłowe przystępuje się po ukończonym kursie. Warunkiem przystąpienia do niego jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku zdrowotnych przeciwwskazań do prowadzenia urządzeń mechanicznych oraz uiszczenie opłaty egzaminacyjnej (na rok 2020 wynosi ona: 184,43zł).

Egzamin uznaje się za zaliczony jeśli egzaminowany odpowie prawidłowo na większość (11) spośród 15 pytań w teście jednokrotnego wyboru, a także wykaże się umiejętnościami praktycznymi: operowaniem, prowadzeniem i manewrowaniem wózkiem widłowym.

Jeśli planujesz zakup wózka elektrycznego do swojej firmy, nie zapomnij upewnić się, iż oddelegowany do jego obsługi pracownik posiada ważne uprawnienia na wózki widłowe UDT. Jeśli nie, konieczne będzie podjęcie przez niego szkolenia oraz zaliczenie egzaminu lub...zatrudnienie dodatkowego pracownika.

Ile kosztuje wózek widłowy elektryczny?




Cena wózka widłowego elektrycznego zależy w dużej mierze od tego, jakiej firmy jest urządzenie, jakie są jego parametry i możliwości oraz ile wynosi jego udźwig. Ponadto na koszt ostateczny składa się również dużo innych pomniejszych czynników, takich jak: wyposażenie, jakość wykonania urządzenia, długość okresu gwarancji czy korzystanie z dodatkowo płatnych usług, jak np. serwisu wózków widłowych.

Średni koszt zakupu nowego, markowego wózka widłowego elektrycznego to wydatek od 70 tysięcy złotych w górę. Jednak, oczywiście ceny tego typu pojazdów mogą znacząco różnić się między sobą (nawet +/- 5 tysięcy), warto też zwracać szczególną uwagę na promocje, jakie oferują dealerzy marek oraz na oferty wózków widłowych używanych.

Używany wózek widłowy elektryczny może być nawet o 50-60% tańszy niż nowy model urządzenia.

Podsumowanie


W powyższym artykule przedstawiliśmy wózki widłowe elektryczne omawiając pokrótce ich budowę oraz największe zalety. Wybierając urządzenie do swojego przedsiębiorstwa zwróć uwagę na przeszkolenie i uprawnienia jakimi dysponują pracownicy, tak aby w razie kontroli uniknąć nieprzyjemności związanych z karami finansowymi dla firmy.

A wydajne i solidne wózki widłowe znanej firmy znajdziesz tutaj: www.manitou.pl/53-elektryczne-wozki-widlowe.

_______________________________________________________________



Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM

www.seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SonSon

0 0

Mniejsze wózki również są bardzo przydatne na magazynach. Można je znaleźć w sklepie Skladuj24, który polecam ;) 09:45, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%