Reklama

Dobrze Wiedzieć!Porady prawne

Prawo dziadków do osobistych kontaktów z wnukami

Reklama

Narastająca liczba rozwodów powoduje, że coraz więcej spraw dotyczy kontaktów rodzica z dzieckiem. Temat ten jest uregulowany prawnie i nie nastręcza większych trudności. Jednakże co w sytuacji, kiedy po rozwodzie rodziców, dziecko traci kontakt z dziadkami – rodzicami drugiego rodzica? Jest to bardzo częste zjawisko, że rodzic, który na co dzień opiekuje się dzieckiem, kierując się różnymi pobudkami, ogranicza możliwości dziadków – rodziców byłego małżonka, do osobistych odwiedzin wnuków.

Reklama

Prawo nie pozostaje na ten temat obojętne i pomimo tego, że w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym brak stosownych uregulowań, Sąd Najwyższy potwierdza prawo dziadków do uregulowania kontaktów z wnukami, o ile leżą one w interesie dziecka.

W uchwale z dnia 14 czerwca 1988 Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazuje, że pomimo braku regulacji prawnych w tym zakresie, uregulowanie kontaktów wnuków z dziadkami, a także kontaktów dzieci z innymi krewnymi, jest jak najbardziej możliwe, w szczególności jeżeli pomiędzy krewnymi istnieje ścisła więź i utrzymywanie osobistej styczności związki te pogłębia oraz wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.

Dziadkowie, w przypadku trudności w porozumieniu się z rodzicami dziecka odnośnie sposobu i częstotliwości wykonywania kontaktów, mogą złożyć stosowny wniosek do sądu rejonowego. Należy ponadto wskazać, że prawo dziadków do kontaktów z wnukami jest niezależne od prawa rodziców. W sytuacji, w której syn czy córka mają odebraną lub ograniczoną władzę rodzicielską, dziadkowie nadal mają prawo i powinni zabiegać o kontakty z wnukami, pod warunkiem, że realizowane są one dla dobra dziecka.

Na rodzicach ciąży powinność dążenia do zapewnienia dziecku prawidłowych kontaktów z innymi członkami rodziny. Mimo, iż po rozwiązaniu związku małżeńskiego rodziców byłego małżonka często nie traktuje się już jak członków rodziny, a często nie chce się z nimi utrzymywać żadnych relacji, należy pamiętać, że dla dziecka nadal pozostają oni dziadkami, a prawidłowa więź z nimi jest istotna dla jego rozwoju.

Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego – ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692).

Kancelaria jest Lokalnym Punktem Bezpłatnej Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego i psychologicznego.

Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny

W razie pytań, kontakt z autorką artykułu pod numerem tel. 669-134-666.

Masz pytanie natury prawnej? Prześlij je na adres [email protected] – odpowiedzi udzieli współpracujący z Legio24 radca prawny. Zastrzegamy możliwość odpowiedzi na wybrane pytania. Pytanie (zanonimizowane) i odpowiedź zostaną opublikowane w Legio24.

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button