Zamknij

Wielkie święto zegrzyńskich łącznościowców już za nami (galeria)

10:50, 16.09.2016
Skomentuj

W środę (14.09) w Zegrzu (gm. Serock) odbyły się obchody Święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki połączone z odsłonięciem miejsca pamięci mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła. Uroczystości zostały zaszczycone obecnością wielu znamienitych gości z przedstawicielami rządu na czele. Nie zabrakło również tradycyjnego, żołnierskiego festynu, w którym mogli wziąć udział okoliczni mieszkańcy.



Obchody święta zegrzyńskiego Centrum rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp. Józefa Guzdka - Biskupa Polowego WP, a koncelebrowali ją ks. płk Zenon Surma - Dziekan Inspektoratu Wsparcia SZ - proboszcz Parafii Wojskowej w Bydgoszczy, ks. płk Zenon Pawelak - proboszcz Parafii Cywilno-Wojskowej w Legionowie i ks. mjr Kryspin Rak - proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu - kapelan CSŁiI. Po wspólnej modlitwie przyszła pora na właściwe uroczystości, podczas których nie zabrakło przemówień.

- Bieżący rok to czas intensywnego szkolenia w Centrum specjalistów łączności i informatyki na potrzeby wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym na potrzeby PKW. W Centrum szkolimy także kandydatów na oficerów i podoficerów Wojska Polskiego w zakresie eksploatacji urządzeń i systemów łączności i informatyki. To również czas szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej.... Chciałbym podkreślić, że szczególną wartością Centrum są ludzie. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, którzy codzienną służbą i pracą pomnażają jego dorobek. Za to wszystko jako Komendant Centrum wam Panie i Panowie dziękuję.... Dzień dzisiejszy ma dla Centrum wyjątkowy charakter. To dzisiaj będzie mieć miejsce również doniosła uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci poświęconego oficerowi sztabu 3 batalionu I Rejonu "Marianowo - Brzozów" VII Obwodu "Obroża" Armii Krajowej - majorowi Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi ps. Korab. Oficerowi, który 72 lata temu - 14 września 1944 r. na tym terenie został zamordowany przez okupantów niemieckich, a jego szczątki zostały odnalezione w 1969 r. - powiedział Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura w swoim przemówieniu.

Następnie gen. bryg. Danielewski wręczył medale nadane żołnierzom przez Ministra Obrony Narodowej w uznaniu zasług w dziedzinie rozwoju i umacnianiu obronności RP, a później zabierając głos powiedział - Dzięki waszej służbie i pracy Wojsko Polskie posiada najwyższej klasy specjalistów oraz systemy wsparcia dowodzenia, które pozwalają dowódcom efektywnie dowodzić podległymi siłami i środkami. W tym szczególnym dniu życzę, aby praca w wojsku, służba dla umiłowanej ojczyzny była dla was wielką satysfakcją i powodem do dumy.

W czasie uroczystości ppłk Mariusz Tomalski odczytał również pismo Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Kasprzyka oraz wręczył medale "Pro Patria" dla uhonorowania osób fizycznych i prawnych, szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Otrzymali je płk. dr. Ireneusz Fura, por. Marcin Sochoń oraz Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939.

Na zakończenie uroczystości na placu odbyła się defilada pododdziałów oraz pojazdów łączności i informatyki oraz zabezpieczenia Centrum, które później można było obejrzeć na placu apelowym.

Uhonorowali mjr. Konstantego Radziwiłła


Kolejnym etapem obchodów święta CSŁiI było uroczyste odsłonięcie miejsca pamięci - tablicy pamiątkowej i muralu mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła przy byłej strzelnicy, niedaleko miejsca, gdzie w 1969 r. odnaleziono jego szczątki. Podczas uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wręczył Ministrowi Zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zabierając głos Minister Błaszczak powiedział, że mjr Radziwiłł "To człowiek który umiłował ojczyznę i służbę innym, oddany swoim żołnierzom i ojczyźnie... Ta postać jest postacią legendarną w Powiecie Legionowskim i z całą pewnością przyczyniła się do tego, żeby patriotyzm w naszym społeczeństwie był wartością realną". Miejsce pamięci poświęcił Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Następnie uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Konstantego Mikołaja Radziwiłła w Zegrzu złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Obchody były okazją także do złożenia kwiatów przed odsłoniętą tablicą pamiątkową oraz tablicą pamiątkową poświęconą patronowi Centrum - gen. bryg. Heliodorowi Cepie.

W ramach święta zorganizowany został także Dzień Otwartych Koszar, w czasie którego licznie przybyłe dzieci z lokalnych i współpracujących z Centrum szkół oraz okoliczni mieszkańcy mogli obejrzeć sprzęt łączności i informatyki, zapoznać się z obiektami szkoleniowymi i salą tradycji CSŁiI, czy też skosztować wojskowej grochówki.



/red., kpt. Krzysztof Baran - CSŁiI, Zegrze/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%