Reklama

KulturaLegionowskiPo godzinachWiadomości

Wieliszew: XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich już w najbliższy piątek

Reklama

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich w Wieliszewie od 17 lat – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja wykracza poza granice Polski i zapowiada się wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem przed festiwalową publicznością zaprezentuje się zespół polonijny – Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna (rejon wileński, Litwa). Tradycyjnie region Mazowsza reprezentować będą gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. W programie również koncert Kapeli Dorosza, kultywującej tradycje muzyczne Mazowsza oraz stoiska twórców ludowych oferujące bezpłatne warsztaty rękodzieła! Wydarzenie zainauguruje gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które potrwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 r.

Reklama

XVII Festiwal Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki

Hala Sportowa w Wieliszewie, ul. Modlińska 65
piątek, 10 listopada 2017 r.
godz. 16:00-17:30 warsztaty z twórcami ludowymi (stoiska otwarte również w trakcie koncertów)
godz. 18:00-20:30 otwarcie Festiwalu, inauguracja gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, koncerty folklorystyczne
WSTĘP WOLNY

organizatorzy: Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie / ZTL Promyki, Powiat Legionowski, Samorząd Województwa Mazowieckiego
Tegoroczną edycję Festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PERŁA WIELŃSZCZYZNY

Zespół Tańca Ludowego PERŁA Źródło: OK Wieliszew

Festiwal ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie Polski, np. Kurpie/Mazowsze, Podhale/Małopolska czy Kaszuby/Pomorze. Od lat planowaliśmy sięgnąć jeszcze dalej – do tradycji ludowych terenów wchodzących w skład I i II Rzeczypospolitej. Tegoroczna edycja Festiwalu zapowiada się wyjątkowo, po raz pierwszy bowiem przed festiwalową publicznością zaprezentuje się zespół polonijny – reprezentujący Polonię litewską Zespół Tańca Ludowego PERŁA z Niemenczyna – największy w rejonie wileńskim i jeden z największych na Wileńszczyźnie. Tradycyjnie region Mazowsza reprezentować będą gospodarze – Zespół Tańca Ludowego PROMYKI, największy zespół folklorystyczny w Powiecie Legionowskim. Zarówno litewski rejon Wileńszczyzny jak i polski region Mazowsza, stanowią obszary niezwykle ważne dla polskiej historii i tożsamości kulturowej, o niezwykle bogatej i złożonej ludowości.

MUZYCZNE KORZENIE MAZOWSZA

Kapela Dorosza. Źródło: OK Wieliszew

Poszczególne bloki taneczne rozdzieli koncert tradycyjnych form muzycznych – pieśni i utworów instrumentalnych w wykonaniu Kapeli Dorosza (tegorocznego laureata I miejsca w kat. Folklor-Kontynuacja 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą), kultywującej tradycje muzyczne wsi Mazowsza. Zespół przybliży publiczności tradycyjne instrumenty ludowe: harmonię pedałową, ligawki mazowieckie, fujarki i piszczałki bezotworowe, okarynę i ptaszki gliniane.

WARSZTATY LUDOWEGO RĘKODZIEŁA

Festiwal po raz pierwszy wzbogacony zostanie o prezentację współczesnego rękodzieła ludowego autorstwa twórców związanych z regionem Mazowsza. Warsztaty i stoiska poprowadzą twórcy ludowi rekomendowani przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie: Małgorzata Pepłowska z Węgrowa (wycinanka z opłatka, kwiaty z bibuły), Wiesława Bogdańska z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, Nowe latko – pieczywo obrzędowe); a także miejscowi twórcy czerpiący z inspiracji ludowych Mazowsza – Joanna Szymańska-Wajer z Wieliszewa (warsztaty z kołem garncarskim, wzory ludowe w ceramice użytkowej i artystycznej), Bogdan Potentas z Łajsk (rzeźba ludowa w drewnie). Stoiska zaoferują wzięcie udziału w bezpłatnych warsztatach (godz. 16:00-17:30) oraz możliwość zakupu wyrobów.

/OK Wieliszew/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close