Zamknij

Wieliszew: W sprawie cmentarza nie było ustaleń z MPWiK?

16:29, 12.11.2014 Aktualizacja: 16:34, 18.01.2016
Skomentuj

Na prośbę mieszkańców Wieliszewa, którzy z niepokojem obserwują manewry wokół powstającego nowego cmentarza, wystąpiliśmy z prośbą do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie o informacje w sprawie opinii o lokalizacji nekropolii przy ulicy Podgórnej.

Z informacji z sesji oraz artykułów na ten temat w Gazecie Wieliszewskiej, wynika, że Wójt Wieliszewa Paweł Kownacki miał rozmawiać z MPWiK w sprawie lokalizacji cmentarza w kontekście bezpieczeństwa wód podziemnych i ewentualnych skażeń. Ustalenia te miały potwierdzać prawidłowy wybór terenu.

Pytania do MPWiK od Legio24.pl


Chciałabym prosić o odpowiedź na pytanie, czy były jakiekolwiek ustalenia pomiędzy MPWiK a Gminą Wieliszew w sprawie nowej nekropolii (na takie ustalenia powołuje się na sesji wójt gminy), a jeśli tak to jakie? Uprzejmie proszę o informację, czy prawdą jest, że MPWiK zaakceptowało lokalizację budowy cmentarza w Wieliszewie przy ulicy Podgórnej II? Z powodu obaw mieszkańców dotyczących skażenia pokładów wody oraz ujęcia wody dla Warszawy, bardzo proszę o komentarz w tej sprawie. W załączniku znajdziecie Państwo opracowanie, w którym wyraźnie zaznaczono realne zagrożenie. Władze wieliszewskie powołują się na ustalenia jakie zapadły podczas rozmów z MPWiK. Proszę o informacje na ten temat - takie pytania skierowaliśmy do warszawskich wodociągów.

Nakaz dla gminy


W odpowiedzi na pytania, rzecznik MPWiK wyjaśnił, że prawidłowe zabezpieczenie cmentarza przed niekorzystnym wpływem na jakość wód podziemnych i powierzchniowych, pozostaje zadaniem gminy. Według niego zostało to szczegółowo określone w Prognozie oddziaływania na środowisko Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która wskazuje:

 "Z analizy zagrożeń wynika, że kluczową rolę w prognozie odgrywa ryzyko zanieczyszczenia wód podziemnych i powierzchniowych odciekami ze zwłok. Jeżeli cmentarz byłby realizowany bez prac adaptacyjnych, można mieć pewność, że będzie negatywnie oddziaływać na wody podziemne, a co za tym idzie również na wody Zalewu Zegrzyńskiego i ujęcie wody pitnej Wodociągu Północnego. Wpływ tego typu emisji może być zredukowany poprzez zastosowanie odpowiednich prac zabezpieczających, co zostało nakazane zapisami planu.

(...)

Przeprowadzenie niniejszej prognozy pozwoliło na sformułowanie kilku wniosków, których uwzględnienie w planie, ale przede wszystkim w trakcie realizacji ustaleń planu pozwoli w pełniejszy sposób zabezpieczyć stan środowiska przyrodniczego i jakość życia mieszkańców:

  • W związku z dużym ryzykiem wpływu zanieczyszczeń odcmentarnych na jakość wód podziemnych i powierzchniowych, realizacja cmentarza komunalnego musi uwzględniać osłonę wód podziemnych przed skażeniem, poprzez zastosowanie następujących zabiegów:


- podniesienie całości terenu cmentarza o minimum 1 metr,

- wykładanie den grobów warstwą szczelną - gliną lub innym materiałem izolacyjnym i neutralizującym czynniki zakłócające.

  • Należy wprowadzić zakaz tworzenia głębokich grobów rodzinnych.

  • Pożądane jest przekonywanie i zachęcanie mieszkańców gminy do kremacji, która służy przede wszystkim ograniczeniu dostawy zanieczyszczeń biologicznych.

  • Zgodnie z prawem dotyczącym ochrony środowiska konieczne jest prowadzenie monitoringu w zakresie uciążliwości mających wpływ na stan środowiska przyrodniczego i zdrowie ludzi. W szczególności, należy wykonać badania w zakresie zanieczyszczenia gleb i czystości wód powierzchniowych i podziemnych."



Nie było ustaleń?


MPWiK nie tylko nie potwierdziło, że jakieś ustalenia miały miejsce, ale wskazało powyższy dokument, jako wytyczne które bezwzględnie musi spełnić gmina Wieliszew. - MPWiK w m.st. Warszawie S.A. jest spółką prawa handlowego, powołaną w celu wypełniania zadań własnych gminy w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Pozostając stricte podmiotem obrotu gospodarczego nie stanowi organu upoważnionego do wydawania uzgodnień, opinii czy też orzeczeń w przedmiocie lokalizacji cmentarza. Ponadto należy podkreślić, że projektowany cmentarz znajduje się poza strefą bezpośredniej ochrony sanitarnej eksploatowanego powierzchniowego ujęcia wody Zakładu Północnego - wyjaśnia Roman Bugaj, rzecznik prasowy MPWiK.

W gąszczu publikacji medialnych mieszkańcy Wieliszewa nie są w stanie okreslić co jest prawdą, a co przedwyborczą manipulacją. Informacje na stronie wieliszewskiego urzędu są uspokajające. Temat cmentarza z pewnością powróci jednak w następnych latach i wówczas okaże się, czy trafnie wybrano lokalizację i jakie koszty ostatecznie poniosą mieszkańcy.

/iw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%