Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Wieliszew: W piątek (13.04) startuje Mazur 2018 – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich

Reklama

W piątek (13.04) startuje największa impreza kulturalna Wieliszewa – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2018”. To już 18. edycja tego wspaniałego konkursu tanecznego, podczas którego nie tylko będziemy mogli podziwiać pięknie tańczące pary i zespoły, ale także wziąć udział w warsztatach tanecznych oraz specjalnie zorganizowanym sympozjum. Impreza w sumie potrwa 3 dni. Wstęp tradycyjnie jest wolny.

Reklama

Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Powiecie Legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościć będzie w Wieliszewie po raz jedenasty! W dniach 13-15 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentuje się 250 tancerzy z 25 ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie już zmagania będą mogli Państwo śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w Internecie. Specjalny odnośnik do transmisji znajdą Państwo na stronie www.mazur.wieliszew.pl.

„Mazur” to jednak nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez najlepszych instruktorów w kraju! Ze względu na limit warsztatowych miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń – karta indywidualnego zgłoszenia oraz szczegóły dostępne są na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl, a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach.

Zainteresowanych polską kulturą zapraszamy ponadto na czwartą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” w tym roku poświęconego kujawiakowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy.

Program 18. Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2018”

 • piątek, 13 kwietnia (4 lokalizacje, 14:00-16:00)
  9. Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne „Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego”
 • piątek, 13 kwietnia (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, 18:00-20:00)
  4. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: Kujawiak w polskiej kulturze tanecznej i muzycznej
 • sobota, 14 kwietnia (nowa hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie)
  10:00-14:00: Konkurs (zmagania w kat. I) oraz eliminacje MP (kat. II-VII) oraz w godz. 16:00-19:30: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski, ćwierć i półfinały MP, finał MP w kat. II, dekoracja kat. I (konkurs) i kat II MP
 • niedziela, 15 kwietnia (nowa hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, 9:00-13:00)
  finały Mistrzostw Polski w kat. III-VII, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie

Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje rządowe i samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego.

Sponsorem głównym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp z o.o., partnerem Mistrzostw jest przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew, Mazowsza oraz Powiatu Legionowskiego. Mazur 2018 uzyskał również finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Wydarzeniu partnerują również: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty dla dwóch wyróżniających się par oraz Mazowiecki Instytut Kultury wspierający Mazura od wielu edycji. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz trzeci Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Na publiczność, która w taneczny weekend 14-15 kwietnia odwiedzi Wieliszew, czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!

Kilka słów o „Mazurze”

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 17. edycji konkursu, w tym dziesięciokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w roku 2018 obchodzącego jubileusz 20-lecia działalności. Tegoroczna edycja Mazura została wpisana w gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Gminie Wieliszew trwają przez okrągły rok – od listopada 2017 do listopada 2018 r.

Informacje dodatkowe

Oficjalna strona wydarzenia z transmisją na żywo: www.mazur.wieliszew.pl

Mazura 2018 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

organizatorzy Mistrzostw:
– Gmina Wieliszew (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II,
Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego)
– Samorząd Województwa Mazowieckiego
– Powiat Legionowski

partner Mistrzostw:
– Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA

sponsor główny Mistrzostw:
– Heron Property Polska Sp z o.o.

partnerzy:
– Mazowiecki Instytut Kultury
– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

patronat merytoryczny:
– Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

sponsorzy Mistrzostw:
– AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
– RSJ HOUSE Sp. z o.o.
– Windsor Hotel **** w Jachrance
– Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
– Delikatesy IKA z Michałowa-Reginowa
– INVESTIM SA – producent architektury miejskiej

sponsorzy poszczególnych kategorii:
– Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
– AG Complex Sp. z o.o.
– PKS Polonus SA
– AleFolk.pl
– KRYSIAK Polska
– ZBROCH ZPUH – producent wyrobów betonowych

sponsorzy konkursu dla publiczności:
Hotel Narvil Conference & Spa Serock, Centrum Szkoleniowo Konferencyjne w Jachrance, Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort Kępa, Hotel MAZOVIA*** Nowy Dwór Mazowiecki, Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie, AK Make-up Artist Łajski, LADIDA – sztuka upiększania twarzy Legionowo, Magda Jabłońska Nail Studio Wieliszew, Dynioland – Farma Smaków w Wieliszewie, Bar Po Staremu Łajski, Przystanek Pizza Legionowo, Folkstar, Spektrum Sportu – Klub multisportowy w Legionowie oraz WPUH SŁAWEK w Topolinie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął między innymi Portal Legio24.pl.

/red., OK Wieliszew/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close