Wieliszew: Skarbnik gminy zrezygnowała ze stanowiska. Ile pieniędzy utknęło w SK Banku?

Fot. freeimages.com

Prawie 2 mln 300 tys. złotych należących do gminy Wieliszew pozostało na kontach upadającego SK Banku. Pieniądze te pochodziły  z dotacji unijnych na budowę kanalizacji w miejscowościach Michałów – Reginów oraz Łajski. Wójt Paweł Kownacki jednak uspokaja – kłopoty z bankiem nie zachwieją finansami gminy.

Temat upadającego SK Banku, w który obsługiwał Urząd Gminy Wieliszew był jednym z najważniejszych tematów czwartkowej (26.11) sesji Rady Gminy. Radni oraz władze gminy zastanawiali się nad działaniami mającymi na celu odzyskanie należących do Wieliszewa pieniędzy. Okazuje się bowiem, że 2 dni przez zawieszeniem przez Komisję Nadzoru Finansowego działalności banku na subkonta gminy wpłynęły unijne pieniądze przeznaczone na dofinansowanie dwóch bardzo ważnych inwestycji: budowa kanalizacji w Michałowie – Reginowie oraz budowa kanalizacji w Łajskach – razem 2 296 904, 49 zł. O te pieniądze Wieliszew będzie walczyć do upadłego – można wywnioskować ze słów wójta Pawła Kownackiego.

Czy gmina odzyska pieniądze?

– Stosowne pisma informujące, iż są to środki innej kategorii zostały wysłane do Zarządu Komisarycznego SK Bank, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz do Komisji Nadzoru Finansowego. Jednocześnie nasza kancelaria prawna przygotowuje się do procesu walki prawnej o te środki i wskazuje na znaczne szanse odzyskania tych środków. W procesie walki o środki pomoc zadeklarowały organizacje wdrażające programy unijne – mówi Portalowi Legio24.pl wójt Kownacki. Zaznacza jednocześnie, że brak tych pieniędzy nie zachwieje finansami gminy. – Jedynie sprawi, że mój plan zmniejszenia przewidywanego deficytu może być mniej realny – dodaje Paweł Kownacki.

Rezygnacja skarbnika gminy

Podczas czwartkowej sesji, w związku z problemami z SK Bankiem swoją rezygnację złożyła skarbnik gminy, Beata Dobrowolska. Rezygnacja została przez radnych przyjęta stosunkiem głosów 12 za, 1 przeciw i 2 wstrzymujące się od głosu.

Czy Wieliszew podniesie podatki?

O upadku SK Banku w Wieliszewie mówią wszyscy. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z problemami finansowymi gmina zamierza podnieść lokalne podatki i opłaty. Wójt Kownacki, w rozmowie z Portalem Legio24.pl stanowczo zaprzecza takim pogłoskom. – Nie planujemy podwyżek podatków, jedynie chcę poprosić mieszkańców o rozliczanie się z urzędem skarbowym w naszej gminie bez konieczności meldowania. Moi urzędnicy będą starali się odzyskać środki unijne za już wykonane inwestycje – mówi.

Apel do mieszkańców

Wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki ma w obecnej chwili dwie prośby do mieszkańców gminy. Pierwsza z nich dotyczy wpłat lokalnych podatków i opłat na nowe konto gminy, prowadzone przez Bank Spółdzielczy w Legionowie, numer rachunku: 36 8013 0006 2001 0000 1720 0077, druga to skorzystanie z możliwości rozliczania się przez mieszkańców w Urzędzie Skarbowym w Legionowie, ze wskazaniem adresu zamieszkania w Wieliszewie. Taka postawa nawet niezameldowanych mieszkańców wpłynie na większe dochody gminy z podatku PIT. Co trzeba zrobić, aby podatek trafił do Wieliszewa? To proste – wystarczy swoje zeznanie roczne złożyć wraz z drukiem aktualizacyjnym w legionowskiej skarbówce. Gmina planuje w najbliższym czasie akcję promocyjną, informującą mieszkańców o takiej możliwości.

Posłowie PiS zadają pytania w sprawie SK Banku i sytuacji samorządów

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości zadawali przedstawicielowi Ministerstwa Finansów związane z bankructwem SK Banku. Okazuje się, że przedstawiciele zarządu komisarycznego tej instytucji jeszcze niedawno zapewniali samorządy, że bank nie zbankrutuje i zachęcali do aktywnego korzystania z kont i trzymania na nich pieniędzy.

Źródło mat. wideo: VideoSejm.pl

/red/

Przeczytaj także:

4 razy komentowano artykuł "Wieliszew: Skarbnik gminy zrezygnowała ze stanowiska. Ile pieniędzy utknęło w SK Banku?"

  1. Adrem, myślę, że pójdzie na cele sportowe bo to “konik” tego ich wójta

  2. Serock niech pilnuje swoich pieniędzy, żeby nie było powtórki z Wieliszewa.

  3. Posłowie PIS zadają pytania???..a może o SKOK Wołomin…?a może który bank obsługuje aktywa SK przez BFG ? czy nie bank Morawieckiego? nic na tym tenże BZ nie zarobi? …ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni…

  4. Tia…już płacę podatki lokalne …zapłacę dochodowy i… pójdzie na tacę albo na ratowanie tyłków …

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *