Wieliszew: W piątek startuje „Mazur 2017” – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich

7 kwietnia startuje Mazur 2017 - największe taneczne wydarzenie powiatu legionowskiego, Fot. GOK Wieliszew

Zbliżający się weekend upłynie w powiecie legionowskim pod znakiem tańca i muzyki. Wszystko to za sprawą największej imprezy kulturalnej organizowanej przez Gminę Wieliszew – Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2017”. Od piątku do niedzieli nie tylko będziemy mogli podziwiać na parkiecie najlepsze pary taneczne, ale także wziąć udział w warsztatach. Impreza startuje już 7 kwietnia o godz. 14:00.

Tradycyjnie już program największej tanecznej imprezy powiatu legionowskiego, i jednej z największych w Polsce, jest bardzo bogaty. Rozpoczynają go warsztaty taneczne, w których biorą udział zarówno zawodnicy indywidualni jak i zespoły. Start warsztatów przewidziano na godz. 14:00.

Program warsztatów związanych z „Mazurem 2017”:

– kategoria II (hala sportowa przy Gimnazjum w Wieliszewie, ul. Kościelna 27)
Czy zatańczysz krakowiaka? – prowadzenie: Ewa Miś-Krzemińska

– kategoria III (sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Skrzeszewie, ul. Szkolna 10)
A może oberek? – prowadzenie: Norbert Późniewski

– kategoria IV i V (hala sportowa w Wieliszewie, ul. Modlińska 65)
Słowiańskie tango – prowadzenie: Piotr Woźniak

– kategoria VI i VII (sala w ośrodku CSK w Jachrance)
Od kujawiaka do mazura – prowadzenie: Jan Łosakiewicz

Warsztaty organizowane przy okazji tanecznego turnieju odbywają się już po raz ósmy i są dla uczestników bezpłatne.

W piątek, pomiędzy 18:00, a 20:00 w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona odbędzie się również III Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: Krakowiak w polskiej kulturze narodowej.

Sobota i niedziela pod znakiem zawodów

W dniach 8-9 kwietnia na parkiecie nowego obiektu w Wieliszewie – hali sportowej przy Gminnym Gimnazjum – zaprezentuje się 130 par z 29 ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Zmagania taneczne będą mogli Państwo śledzić nie tylko będąc na miejscu, ale również w internecie, oglądając transmisję na żywo na stronie www.mazur.wieliszew.pl.

Tegoroczna edycja została wpisana do programu wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach Stolicy Kultury Mazowsza 2017, którą w tym roku został ogłoszony Powiat Legionowski – projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mazur 2017 uzyskał również finansowe wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna! Sponsorem generalnym Mistrzostw jest w tym roku firma HERON Property Polska Sp z o.o., która od lat wspiera zarówno Mazura jak i inne wydarzenia kulturalne i sportowe w Gminie Wieliszew. Współorganizatorem Mistrzostw jest Powiat Legionowski, a wśród partnerów znalazły się: legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty za najlepsze wykonanie mazura oraz Mazowiecki Instytut Kultury, który przekaże nagrody dla instruktorów zwycięskich par.

Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała z kolei Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Kornhauser-Duda. Wydarzeniu patronuje taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Na publiczność, która przybędzie w taneczny weekend 8-9 kwietnia do hali sportowej przy Gimnazjum Gminnym im. Jana Pawła II w Wieliszewie czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe od 16 lat relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 16 edycji konkursu, w tym dziewięciokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku.

Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

Patronem medialnym „Mazura 2017” jest Portal Legio24.pl.

/red/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Wieliszew: W piątek startuje „Mazur 2017” – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *