Zamknij

Wieliszew: Park Świętojański ma być perełką turystyczną gminy

11:39, 30.04.2015 Aktualizacja: 14:35, 30.04.2015
Skomentuj

Boisko rekreacyjne, altany, siłownia pod chmurką, plac zabaw, ławeczki oraz nowa, ozdobna zieleń - to tylko niektóre elementy powstającego właśnie w Wieliszewie Parku Świętojańskiego. Samorządowcy chcą stworzyć z Jeziora Wieliszewskiego i terenów położonych wokół niego perełkę turystyczną Gminy - unikalne miejsce rekreacji, wypoczynku i uprawiania różnych sportów, nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów licznie przyjeżdżających nad Zalew Zegrzyński.

Park Świętojański ma powstać na powierzchni ok 6 ha, znajdującej się pomiędzy ulicą Świętojańską a Jeziorem Wieliszewskim. W maju 2013 roku zawarta została umowa użyczenia pomiędzy Gminą Wieliszew a właścicielem tego terenu - Spółką dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Wieliszew. Dzięki niej gmina zyskała możliwość pozyskiwania środków na działania wspierające rozwój tego terenu.

W roku 2013 rozpoczęto dwuetapową rewitalizację Jeziora Wieliszewskiego, dofinansowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która trwała do końca 2014 roku. Wzdłuż ul. Świętojańskiej, na odcinku pomiędzy ul. Flisaków oraz ul. Spacerową zostały posadzone 22 sztuki klonów pospolitych oraz ok 66 szt. krzewów liściastych. Docelowo ulica Świętojańska będzie na całej długości posiadała nawierzchnię z kostki betonowej i będzie oświetlona. Klimat tej ulicy jest niezwykle istotny. Co roku z okazji Nocy Świętojańskiej odbywa się tu przecież posiadająca swój urok gminna impreza na powitanie lata, tak zwane "Wianki". Ulica będzie stanowić tylko część planowanego kompleksu wypoczynkowego.

Jakie atrakcje w Parku Świętojańskim?


W ramach planowanej inwestycji przewiduje się:

1. Budowę wolnostojących altan z siedziskami, o powierzchni zabudowy do 25 m2.
2. Budowę obiektów małej architektury: pergoli z siedziskiem, drewnianej ścianki z siedziskiem oraz z trapem, budowę drewnianej ścianki z pochyłymi podestami, stolików z ławami, budowę drewnianych podestów, zamontowanie w podłożu urządzeń zabawowych stanowiących wyposażenie placów zabaw, zamontowanie w podłożu urządzeń stanowiących wyposażenie siłowni na świeżym powietrzu, zamontowanie w podłożu ławek, stolików, koszy na śmieci, stojaków na rowery, tablic informacyjnych.
3. Budowę boiska służącego rekreacji, z przeznaczeniem do gry w siatkówkę plażową.
4. Utwardzenie terenu, w tym wykonanie nawierzchni amortyzujących upadek.
5. Ukształtowanie zieleni (nasadzenia drzew, krzewów, pnączy i bylin oraz powierzchnie trawiaste).

W planach znajdują się także plaże, pomosty, mostki, fontanna i multimedialna kłoda z legendami Wieliszewa.

Marzyło im się takie miejsce


Władze Wieliszewa od lat chcą uatrakcyjnić turystycznie teren wokół Jeziora Wieliszewskiego i zagospodarować go w kierunku rekreacyjnym. Chcą, by było to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. Taki kierunek rozwoju tego obszaru przyjęto zresztą w planie rewitalizacji miejscowości Wieliszew oraz w "Programie rozwoju turystyki Gminy Wieliszew na lata 2013-2018".

- Miejsce, które znamy od lat powinno się zmieniać na lepsze, ale w harmonii z przyrodą. Dlatego planując rozwój tego miejsca mieliśmy na celu głównie uporządkowanie terenu oraz dodanie akcentów, które pomogą lepiej wykorzystać potencjał godny tego miejsca. Zależało nam na tym, by korzystała z niego cała społeczność. Stąd pomysł na stworzenie bulwarów wieliszewskich. Pięknie położony Wieliszew zasługuje na miejsce spacerowe zaplanowane w harmonii z przyrodą. Dla przykładu - ścieżki nie będą zrobione w formie nawierzchni kostkowej czy asfaltowej, ale będzie to utwardzona ścieżka ziemna. Mam nadzieję, że mieszkańcy zaaprobują ten pomysł, a członkowie wspólnoty będą chcieli razem z gminą go realizować. Przygotowujemy szczegółowy projekt i mamy nadzieję na dofinansowanie go w dużej mierze ze środków unijnych, np. z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tak m.in. został sfinansowany odcinek nad jeziorem od ul. Flisaków do ul. Spacerowej. Warto zainwestować w cały odcinek nabrzeża, który ma szansę stać się swego rodzaju perełką wieliszewską. Chciałbym dać mieszkańcom miejsce, do którego mogą przyjść, odpocząć i podziwiać naturę - mówi Paweł Kownacki, wójt Wieliszewa.

Koszt całej inwestycji szacuje się na około 2,5 mln złotych. Termin realizacji nie jest na razie znany.

Mapa Parku Świętojańskiego. UG Wieliszew

Mapa w dużych rozmiarach znajduje się tutaj.

/red/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%