Wieliszew: Jubileusz 15-lecia „Promyków” za nami

Uroczystości związane z jubileuszem 15-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” miały znakomitą, godną tego wielkiego wydarzenia, oprawę.

fot. UG Wieliszew

Pierwszą odsłoną obchodów „Promykowego” święta, które obchodziliśmy 13 kwietnia, było przedpołudniowe spotkanie w Centrum Kultury w Łajskach, gdzie delegacje kilkunastu uczestniczących w Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich zespołów wraz z władzami Gminy w rodzinnej atmosferze podsumowały 15 lat istnienia wieliszewskiego zespołu. Gośćmi honorowymi tej części uroczystości byli m.in. założycielka „Promyków’ Anna Siwiec, Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski i Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki.

Podczas spotkania w Centrum Kultury kierownik Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” Dariusz Skrzydlewski odznaczył okolicznościowymi medalami wszystkich, którzy tworzyli Zespół i mieli istotny wpływ na jego rozwój.

Kolejną częścią jubileuszowych obchodów była Msza św., która odbyła się w kościele parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Odprawiający nabożeństwo ks. Grzegorz Kucharski nawiązał w homilii do wychowawczej roli „Promyków” i ich wpływu na jakość życia wspólnoty lokalnej.

Ostatnim, wyraźnie najbardziej uroczystym elementem obchodów jubileuszu „Promyków” był koncert galowy, który rozpoczął się o godz. 18.30, w wieliszewskiej hali sportowej niezwykle efektownym „polonezem”. Potem na wszystkich zgromadzonych czekała niespodzianka – mieli rzadką przyjemność uczestniczenia w nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Wieliszew. Jej przewodniczący Marcin Fabisiak wyjaśnił powody, dla jakich właśnie podczas 15-lecia ZTL „Promyki” radni spotykają się na posiedzeniu. Sprawcą całego „zamieszania” okazał się Dariusz Skrzydlewski, który dzięki wnioskowi wójta Pawła Kownackiego i decyzji Rady Gminy został tego wieczoru pierwszym laureatem odznaczenia „zasłużony dla Gminy Wieliszew”. Otrzymał również z rąk wójta Pawła Kownackiego list gratulacyjny oraz odebrał w imieniu całego Zespołu dyplom uznania.

Niezwykle ważnym wydarzeniem związanym z jubileuszowymi obchodami była wizyta Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Również on został uhonorowany odznaczeniem – medalem z okazji 15-lecia „Promyków”. W uzasadnieniu kierownik Zespołu Dariusz Skrzydlewski podziękował Marszałkowi za wsparcie udzielane „Promykom” na przestrzeni wielu lat. Adam Struzik podziękował kierownikowi oraz całej Gminie Wieliszew za pielęgnowanie dziedzictwa narodowego oraz pogratulował profesjonalizmu i zaangażowania, które owocują wyróżnieniami w postaci prawa do organizacji Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich. Na potwierdzenie swoich słów i pamiątkę wizyty Marszałek odznaczył Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia”. Wyróżnił również opiekunów: Dariusza Skrzydlewskiego, Ewę Miś-Krzemińską i Dariusza Golca. Zanim wszystkie „Promyki” na koniec serdeczności zostały obdarowane przez wójta Pawła Kownackiego imponującym koszem kwiatów, swoje podziękowania i gratulacje złożyła delegacja partnerskiej łotewskiej Gminy Salaspils oraz jej Zespołu Tańca Ludowego „Usins”.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście mieli niewątpliwą przyjemność obejrzenia i wysłuchania koncertu galowego. W części artystycznej oczywiście królowały „Promyki”. Publiczność miała przyjemność obejrzeć Zespół w rozkwicie potencjału. Co prawda pary, w tym mistrzowskie, prezentowały się następnego dnia, w niedzielę, ale występy zespołowe były nie mniej widowiskowe. Wielu widzom nie udało się ukryć wzruszenia, a kulminacyjny moment spektaklu wszyscy oglądali stojąc. Szczególnie poruszający był układ, w którym starsi tancerze wystąpili w parach z dziećmi najmłodszymi. Rozentuzjazmowana publiczność nie zgodziła się wypuścić „Promyków” bez bisu.

/UG Wielieszew/

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje artykuł "Wieliszew: Jubileusz 15-lecia „Promyków” za nami"

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *