Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Wieliszew: Cmentarz wyborczy, czyli ogromne koszty i jeszcze większe ryzyko

Reklama

Na nowy cmentarz w gminie Wieliszew mieszkańcy czekają od wielu lat. Mimo to dopiero teraz, w okresie przedwyborczym, ten temat znów powrócił. Kiedy jednak wybrano lokalizację nekropolii (działkę przy ulicy Podgórnej II), okazało się, że poziom wód gruntowych w tym miejscu jest zbyt wysoki. Decyzja, która miała stać się sukcesem obecnego wójta, może być gwoździem do jego wyborczej trumny.

Reklama

Wydaje się, że radni, którzy uchwalili Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew i zaakceptowali nową lokalizację cmentarza, nie wzięli pod uwagę pewnych zapisów opracowania geologiczno-planistycznego. Mówiły one o wysokim poziomie wód gruntowych. Specjaliści ostrzegali, że należałoby w przyszłości monitorować ten teren, zakazywać kopania głębokich grobów oraz nawieźć ziemi i gliny. Co to oznacza dla mieszkańców?

Jak Warszawa się dowie?

Specjaliści ostrzegają przed możliwością skażenia wód podziemnych, a co za tym idzie całego Zalewu Zegrzyńskiego. Na ile jest to realne zagrożenie? O tym zdecydują szczegółowe badania tego terenu. W prognozie oddziaływania na środowisko, autorzy alarmują, że zagrożenie dla jakości wody w ujęciu Wodociągu Północnego, z którego zaopatrują się mieszkańcy Warszawy, istnieje. W opracowaniu czytamy, że jedynie zastosowanie zabezpieczeń służących ochronie wód, może wykluczyć skażenie pierwszego poziomu wodonośnego. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancji nie ma, a likwidacja skażenia pokładów wody, który jest przecież głównym poziomem użytkowym w gminie, jest prawie niemożliwa.

Fot. Prognoza oddziaływania na środowisko
Fot. Prognoza oddziaływania na środowisko

Ile to będzie kosztować?

Edwin Zezoń, główny oponent wójta Pawła Kownackiego, ostrzega, że radni i mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd. Według niego podawane koszty pozyskania tego terenu nie są rzetelne, bowiem nie poinformowano radnych, iż za 2 ha zapłacono nie tylko 650 tys. zł, ale podpisano też umowę przedwstępną na kwotę ok. 1,25 mln zł. – Nawet z pobieżnych wyliczeń wynika, że całkowity koszt założenia i budowy cmentarza wraz z konieczną infrastrukturą może przekroczyć kwotę 8 mln zł – sugeruje Zezoń i przekonuje, że informacje na temat prawdziwych kosztów tworzenia cmentarza na Podgórnej jest zatajana ze względu na wybory.

Fot. Prognoza oddziaływania na środowisko
Fot. Prognoza oddziaływania na środowisko

4 lata na decyzje

Pod uwagę brano następujące lokalizacje nowego cmentarza: Kwietniówka, teren przy Podgórnej oraz grunt należący do jednego z mieszkańców. Niestety dokonano wyboru, który w przyszłości może nieść przykre konsekwencje nie tylko dla budżetu gminy, ale również dla mieszkańców. Jedno jest pewne: minęły 4 lata i problem cmentarza nadal nie został ostatecznie rozwiązany.

Decyzje w tej kwestii wzbudzają kontrowersje zwłaszcza na tle zbliżających się wyborów. Wszyscy zgadzają się co do tego, że cmentarz jest potrzeby. Niepokoi jednak brak izolacji od poziomów wodonośnych oraz brak wiedzy na temat tego jakie kwoty wyda gmina na zabezpieczenie wód gruntowych przed skażeniem. Warto także dodać, że w związku z całą sprawą do Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły protesty ze strony mieszkańców.

 

/iw/

Zobacz także:

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

15 razy komentowano

 1. Panie Edwinie,
  i tak z sondażów wynika, że to właśnie Pan zostanie wójtem.
  Proszę trzymać tak dalej!

 2. Panie MIeczyslawie mam przed oczami dokumentacje geotechniczna, zalecenia sanepidu. Jest tam jawnie i wyraznie napisane o duzym zagorzeniu dla Srodowiska, wod gruntowych. Koszty k otrych tu mowa sa realne a podniesienie terenu do zadanej wartosci to koszty milionow zlotych. Dokumenty to nasza Gmina z Wojtem na czele umie na sile interpretowac. Na kontkretne pytania potrafi odpowiedzeić kłamstwem. Jesli chce Pan przyklad to prosze poczytać na czym polegaja strefy sanitarne cmentarza [zgodnie z prawem] , a nastepinie jak mowi o nich nasz obceny Wójt Pan Paweł. Wmawia ludziom nawet na łamach gazety wieliszewskieg ze gdy cmantarz ma doprowadzoną wodę to juz tereny w koło nie muszą zeby stre3fy została zmniejszona do 50 ze 150 m. Czas wyplenic glupote z tej gminy bo za nią idą tylko długi i koszty kotrych nie trzeba ponosić. Gdy zapytany Wójt , i Wice wójt o koszty oczyszczenia Jeziora wieliszewskiego odpowiada ze nie pilnowali tego jak wydawane są pieniądze – nasze pieniądze…. Koszt faktycznych robót to kilkakroć mniej niż wydano ….

 3. Na Kwietniówce w Michałowie-Reginowie/Wieliszewie jest wspaniały teren pod cmentarz, co więcej teren należy do Skarbu Państwa,
  co więcej jest tam aktualny plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod cmentarz,
  Teren ma niecałe 3 ha powierzchni i nadaje się pod taką inwestycję
  Kiedyś działał tam cmentarz, gmina Wieliszew posiada wszystkie niezbędne dokumenty pozwalające na rozpoczęcie inwestycji na tym obszarze,
  Stosując dobre praktyki (patrz pozyskanie bezkosztowe 3 ha od ANR pod budowę kompleksu szkoły i przedszkola w Wieliszewie) należałoby iść w tym kierunku ……i przejąć na własność teren na Kwietniówce……
  Tam nie ma żadnych zabudowań oraz innych przeciwwskazań ograniczających budowę cmentarza….

 4. Dlaczego Pani Zosiu jesteśmy śmiesznie?
  Nie można posądzać ludzi o takie rzeczy, bez uzasadnienia…

 5. Ja też z całą rodziną w wyborach głosujemy na p. E. Zezonia.
  Powodzenia, takiego wójta nam potrzeba.

 6. “Gmina dołożyła wszelkich starań, żeby ten temat dobrze przygotować i zabezpieczyć we wszystkie niezbędne dokumenty”. Tych głupot Panie Berdowskiego nie da się słuchać i czytać , bo nam chodzi o faktyczne zabezpieczenie wód gruntowych, stałe ich monitorowanie, koszty nawiezienia ziemi i stworzenie całej infrastruktury, a nie o to, że w papierach się wszystko zgadza. Tylko, kto zapłaci za realizację tych papierkowych zapisów? – MY i TYLKO MY. Tak jak już powiedziano więcej kasy na cmentarz to mniej inwestycji w gminie, a przecież można było zrobić go gdzie indziej, szybciej i taniej.

 7. Ciekawe jak przeżyje to Pan Mieczysław jeśli Zezoń zostanie wójtem? Wypadł z KR i EiP, przegrał w sądzie spór o “przywrócenie córki na fotel prezesa KR”, jego “donos’ na Zezonia obnażył całkowicie jego “podły charakter” i zasady którymi kierował się w życiu, no i oczywiście ta jego słynna maksyma, że do PZPR zapisał się bo chciał żeby jemu i jego bliskim żyło się lepiej. Czy taki człowiek ma moralne prawo zabierać jeszcze głos publicznie?

 8. Szanowny Panie/pani AD a z jakiego źródła posiada Pan/ni informacje na temat poparcia Pana Edwina ?
  Czy były przeprowadzane badania dot. poparcia kandydatów na wójta gminy Wieliszew?
  Cmentarz prędzej czy później musi powstać w gminie i przepychanka w tej sprawie tuż przed wyborami chyba nie powinna mieć miejsca. Szanowni Państwo trwa zażarta awantura o miejsce w którym powstanie nowy cmentarz, a czy kiedyś ktoś myślał o mieszkańcach osiedla sąsiadującego z obecnym cmentarzem? czy aby na pewno zostały wdrożone wszelkie zabezpieczenia przed zatruciem wód gruntowych?
  A może cmentarz powinien powstać w Michałowie Reginowie?

 9. Panie Edwinie,
  trzymamy kciuki podczas wyborów.
  Prawie połowa mieszkańców gminy jest z Panem!
  Więc ma Pan bardzo duże szanse być naszym nowym Wójtem.

 10. Przedwyborcze bicie piany to mamy z każdej strony. Rewolucja komunikacyjna w obietnicach może też okazać się fiaskiem. Czy ktoś zapoznał się ze Studium Wykonalności Warszawskiego Węzła Kolejowego? Tak, to tam właśnie analizowana jest linia do Zegrza, nadany priorytet drugorzędny i w zasadzie tyle się tam o niej wspomina. Dobrze, że kwestia zagrożeń środowiska wypłynęła do opinii publicznej. Nie wątpię w dobre intencje urzędu w prawidłowym wykonaniu zabezpieczeń ale życie pokazuje, że władzy trzeba patrzeć na ręce i na nasz wspólny portfel. Miejmy świadomość tego, że jeśli zabezpieczenia będą wymagać sporych nakładów to zabraknie funduszy na inne inwestycje. Cmentarz jest sprawą priorytetową zatem trzeba znaleźć kompromis pomiędzy potrzebami, a możliwościami, bo nigdy sprawa nie zostanie doprowadzona do końca.

 11. Panie Mieczysławie nie zgadzam się z Panem, że w gminie mamy tylko takie tereny.
  Są i “góry”, gdzie bez problemu można ulokować cmentarz i do wody gruntowej jest daleko.

  A poza tym miejmy nadzieję, że to właśnie Pan Zezoń zostanie Wójtem.
  Panie Edwinie mnóstwo osób w środkowej części gminy za Panem stoi i trzymamy kciuki.

  I proszę się nie przejmować słowami krytyki, bo to pewnie z zazdrości, że ma Pan ostatnio tak duże poparcie wśród ludzi.

 12. Jest to jeszcze jeden temat dla tego Pana do “bicia piany przedwyborczej”, ponieważ panicznie ubiega się o mandat wójta i tym samym nie waha się wprowadzać ludzi w błąd, strasząc katastrofą ekologiczną, gigantycznymi kosztami i jeszcze nie wiadomo czym. Takie “ujadanie” jest już bardzo nudne i żaden mądry człowiek nie da się na to nabrać.
  Temat znam z autopsji i dlatego chcę ostrzec tych wszystkich, którzy w to uwierzyli, moja rada nie dajcie się ogłupić. Gmina dołożyła wszelkich starań, żeby ten temat dobrze przygotować i zabezpieczyć we wszystkie niezbędne dokumenty. Sam osobiście znam podobne przypadki lokalizacj cmentarzy na terenach podmokłych, gdzie przy odpowiednich zabezpieczeniach normalnie funkcjonują i nie spowodowały żadnego kataklizmu. W naszej gminie “taki mamy grunt”, jak zapewne powiedziała by Pani Bieńkowska. A temu Panu zawsze radziłem, żeby zmienił retorykę na pokojową to na pewno więcej by zyskiwał. Ukłony dla Pani Redaktor, która te bzdury tak skwapliwie propaguje. M.B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close