Wieliszew: Biegiem uczcili Żołnierzy Wyklętych

Fot. Piotr Mostowiec, UG Wieliszew

Specjalny bieg na 1963 metry, występ artystyczny młodzieży oraz wystawa – tak Wieliszew uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy ginęli walcząc z komunistami po II wojnie światowej. Uroczystości zorganizowano w Hali Sportowej.

Niedzielne spotkanie (1.03) rozpoczęło się od występu artystycznego uczniów klas trzecich gminnego gimnazjum. Program składający się z piosenek, pokazu materiałów multimedialnych oraz deklamowanych tekstów wprowadził wszystkich w podniosły nastrój.

W Hali Sportowej można było także obejrzeć specjalną wystawę przygotowaną przez Fundację Wolność i Demokracja. Od wtorku (3.03) wystawa zostanie przeniesiona do hallu Urzędu Gminy.

Kolejnym punktem niedzielnych uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych był bieg na 1963 metry od budynku hali do krzyża i z powrotem. Długość trasy nie była przypadkowa. Przypominała o roku tragicznej śmierci, zamordowanego przez UB ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka, pseudonim Lalek. W biegu wzięło udział około 30 osób, które trzymały w rękach róże w kolorach białym i czerwonym. Kwiaty te zostały następnie złożone pod krzyżem. Zapalono także znicze i race.

/red/

1 raz komentowano artykuł "Wieliszew: Biegiem uczcili Żołnierzy Wyklętych"

  1. Kwiatkowski z Legionowa | 06/03/2015, godz. 17:58 |

    A kiedy bedzie bieg dla uczczenia pomordowanych przez żołnierzy wykletych, bezbronnych nauczycieli uczących chlopskie dzieci, chłopów biorących ziemię z parcelacji, dzieci i gospodynie domowe? Gdy idee wzięły w leb, wykleci stali się przeklęci i dołączył do grona szabrownikow. W tamtym okresie mielismy zbyt duzo niepotrzebnych śmierci. ……..

Zostaw swój komentarz

E-mail nie będzie publikowany.


*

AntySPAM *