Reklama

LegionowskiNajważniejszeWiadomości

Wieliszew: 5 kwietnia startuje „Mazur 2019”

Reklama

Przed nami 19. edycja najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2019”. Zawody odbędą się w Wieliszewie, w hali sportowej przy SP nr 2, w dniach 5 – 7 kwietnia. Wstęp dla publiczności jak zawsze wolny.

Reklama

Mazur to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Powiecie Legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz dwunasty! W dniach 5-7 kwietnia na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentują się najlepsze pary z niemal wszystkich ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych.

Mazur 2019 startuje już 5 kwietnia, fot. GOK Wieliszew, Dominik Dziecinny

Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp z o.o., sponsorem głównym Mistrzostw jest przedsiębiorstwo Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury wspierający Mazura od wielu edycji. Wydarzeniu partneruje legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, od kilku sezonów fundujący warsztaty dla dwóch wyróżniających się par. Puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała po raz czwarty Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

Nadzór merytoryczny nad wydarzeniem pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, zaś wsparcia medialnego udzielił taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca. Na publiczność, która w taneczny weekend 5-7 kwietnia odwiedzi Wieliszew, czekają nie tylko doznania artystyczne, ale również szansa wygrania cennych nagród ufundowanych przez lokalnych sponsorów!

„Mazur” to jednak nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par. Każdy z nas może spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w piątkowych (5 kwietnia, w godz. 14:00 – 16:00) Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych prowadzonych przez najlepszych instruktorów w kraju! Ze względu na limit warsztatowych miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń – karta zgłoszenia oraz szczegóły dostępne na stronach www.mazur.wieliszew.pl i www.ok.wieliszew.pl a także w biurze Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Zainteresowanych polską kulturą zapraszamy ponadto na piątą edycję Ogólnopolskiego Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe” (5 kwietnia, godz. 18:00 – 20:00) w tym roku poświęconego polonezowi, które w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona poprowadzą uznani specjaliści uniwersyteccy. Wstęp wolny!

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 18. edycji konkursu, w tym jedenastokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku.

Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

Szczegółowy program wydarzenia:

piątek, 5 kwietnia (4 lokalizacje, godz. 14:00 – 16:00)

 • 10. Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne „Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego”

piątek, 5 kwietnia (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, godz. 18:00 – 20:00)

 • 5. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: polonez

sobota, 6 kwietnia (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie)

 • godz. 10:00 – 14:00: Konkurs (zmagania w kat. I) oraz eliminacje MP (kat. II-VII)
 • godz. 16:00 – 20:00: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski, ćwierć i półfinały MP, dekoracja kat. I (konkurs)

niedziela, 7 kwietnia (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, godz. 9:00 – 14:00)

 • finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie

Mazura obejrzysz także z domu. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na oficjalnej stronie: www.mazur.wieliszew.pl

Organizatorzy Mistrzostw:

 • Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II,
 • Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew, Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego
 • Powiat Legionowski
 • Mazowiecki Instytut Kultury

Sponsor generalny Mistrzostw:

 • HERON Property Polska Sp z o.o.

Sponsor główny Mistrzostw:

 • Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA

Partner Mistrzostw:

 • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Patronat merytoryczny:

 • Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

Portal Legio24.pl tradycyjnie już objął to wyjątkowe wydarzenie swoim patronatem medialnym.

/red., GOK Wieliszew/

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close