ReklamaNajważniejszeWiadomości

Więcej pociągów z Legionowa i Wieliszewa do Warszawy, ale dopiero za kilka lat

Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują budowę dodatkowych torów na trasie z Warszawy do Legionowa i Wieliszewa. Spółka podpisała właśnie umowę na opracowanie studium wykonalności tej inwestycji. – Planowana rozbudowa zapewni możliwość przejazdu większej liczby pociągów i jeszcze lepsze podróże z podwarszawskich powiatów do stolicy – czytamy w komunikacie wydanym przez PKP PLK.

Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w poniedziałek (6.07) umowę o wartości blisko 5 mln zł na opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy torów z Warszawy w kierunku Legionowa i Wieliszewa. W ramach studium wykonawca dokona kompleksowej analizy, która określi możliwości techniczne oraz szczegółowe rozwiązania i zakres niezbędnych prac, a także szacowane koszty inwestycji. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku.

– Konsekwentnie zwiększamy możliwości i dostępność kolei także w obszarach aglomeracji. Przykładem jest projekt w aglomeracji warszawskiej, związany z rozbudową torów z Warszawy w kierunku Legionowa. Tworzymy sprawniejszą, bezpieczniejszą i komfortową kolej, co przekłada się na lepsze warunki życia mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Więcej pociągów z Warszawy do Legionowa i Wieliszewa

Studium wykonalności, o którym mowa, dotyczy budowy dodatkowych zelektryfikowanych torów na ok. 20 km odcinku od stacji Warszawa Wschodnia do stacji Legionowo. W efekcie planowana jest rozbudowa do układu sześciu torów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga oraz czterech torów na odcinku Warszawa Praga – Legionowo. Wykonawca przeanalizuje również rozbudowę linii z Legionowa do Wieliszewa o dodatkowy tor. Ponadto analizą objęta będzie także budowa dodatkowych torów na odcinku Warszawa Gdańska – Warszawa Praga.

– Podpisana w poniedziałek umowa, to dążenie do zbudowania na kolejowym węźle warszawskim czterotorowych tras wyjazdowych ze stolicy. Mieszkańcom podwarszawskich miejscowości chcemy zapewniać atrakcyjne, zgodne z oczekiwaniami podróże oraz zagwarantować przewidywalne i sprawne kursowanie pociągów dalekobieżnych – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szybciej także pociągami do Trójmiasta i Olsztyna

W ramach zleconego studium wykonalności przeanalizowana zostanie również budowa nowego odcinka dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej z Warszawy Choszczówki do miejscowości Kątne lub Świercze. Takie rozwiązanie wpłynęłoby na krótszy czas podróży pociągami dalekobieżnymi kursującymi m.in. do Trójmiasta czy Olsztyna.

Studium wykonalności na powstać do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Jego wartość to 4,77 mln zł. Dokumentację przygotuje firma Databout Sp. z o.o.

/red./

Tagi
Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button
Close