Reklama
KulturaPo godzinach

Więcej niż Kino – 80 milionów

13 grudnia 2013 r. w ramach cyklu Więcej niż Kino w Nowodworskim Ośrodku Kultury wyświetlono film Waldemara Krzystka “80 milionów”, opowiadający  o autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce na 3 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, kiedy to za sprawą ówczesnego przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności Władysława Frasyniuka, trójka młodych działaczy wypłaciła z wrocławskiego banku 80 milionów złotych.

Reklama

Piotr Głowacki, fot. NOKPiotr Głowacki, fot. NOK

Pomimo ostrej akcji służb bezpieczeństwa mającej na celu odebranie pieniędzy działaczom Solidarności, te przechowywane przez kardynała Henryka Gulbinowicza, pozostały w rękach prawowitych właścicieli i w okresie stanu wojennego wykorzystane zostały na działalność antykomunistyczną.

 

Gość wieczoru

Gościem wieczoru był aktor Piotr Głowacki, grający w filmie postać kapitana Sobczaka. W niezwykle interesującej, blisko dwugodzinnej, rozmowie z red. Stanisławem Zawiślińskim, wspomaganym przez bardzo aktywną publiczność, aktor bardzo chętnie opowiadał o sobie, swoim dojrzewaniu intelektualnym i w związku z tym o przeobrażeniach, jakie zachodziły w jego osobowości, zachowaniach, wyborach, o swojej, niełatwej drodze do ukochanego zawodu, o związkach ze swoim miastem rodzinnym Toruniem, pracy w teatrze, ale przede wszystkim o pracy nad rolą Sobczaka do filmu “80 milionów”.

Wspominał wielogodzinne dyskusje z reżyserem W. Krzystkiem, rozmowy z uczestnikami wydarzeń z 1981 r., a że grał postać oficera milicji – były to rozmowy z ludźmi głównie z “drugiej strony barykady”.  Praca nad przygotowaniem roli Sobczaka, wzbudziła w artyście głębokie zainteresowanie okresem Solidarności, a także losami ludzi zaangażowanymi bezpośrednio w walkę z komunizmem oraz ich oceną tamtych wydarzeń z ponad dwudziestoletniej perspektywy.

Innym zagadnieniem interesującym  aktora jest rola kultury w życiu działaczy politycznych. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie dokumentalnym, który przygotowuje aktor-reżyser Piotr Głowacki.

/NOK/

Tagi
Może zainteresuje Cię także...

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

AntySPAM *

Back to top button