Reklama

Najważniejsze

Ważny dzień dla kierowców! Kolejny odcinek przebudowanej DK61 już oddany do użytku

Reklama

We wtorek (13.07) drogowcy oddali do użytku kolejny odcinek przebudowanej Drogi Krajowej nr 61, przebiegającej przez Legionowo. Remont 1,8 km odcinka – od wiaduktu nad torami kolejowymi do ul. Polnej zajął drogowcom blisko 4 lata.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rozbudowa Drogi Krajowej nr 61 na długości ok. 1,8 km polegała na wybudowaniu drugiej jezdni oraz ograniczeniu dostępności do drogi głównej ze zjazdów bramowych. Zbudowane zostały drogi dojazdowe, zlikwidowano też część istniejących skrzyżowań i włączono je do dróg dojazdowych.

Bezpośrednie połączenie z DK61 mają jedynie ulice: Generała broni Tadeusza Buka (dawna Koszarowa), Strużańska i Sybiraków (skrzyżowanie czterowlotowe), Piaskowa, Wolska i Polna. Pozostałe ulice włączają się do dróg dojazdowych (jedno i dwukierunkowych).

W ramach inwestycji wybudowane zostały również ciągi pieszo-rowerowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ponad 70 niewybuchów

Jak zaznacza GDDKiA w trakcie realizacji zadania wykonawca odnalazł ponad 70 niewybuchów. Za każdym razem w takiej sytuacji wzywani byli saperzy i policja. Na czas prowadzonych czynności wstrzymywano budowę a jej pracowników ewakuowano. Pociski i granaty oraz ich elementy pochodziły z czasu II Wojny Światowej.

Przebudowa trwała blisko 4 lata

Inwestycja została zrealizowana przez firmę Skanska, z którą GDDKiA podpisała umowę 25 lipca 2017 r. W ramach kontraktu wykonawca zoptymalizował rozwiązania techniczne i latem 2019 roku uzyskał komplet decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Koszt trwającej blisko 4 lata przebudowy to blisko 50 mln złotych.

Pora na kolejny etap Legionowo – Zegrze

W grudniu 2020 r. podpisana została umowa na zaprojektowanie i rozbudowę kolejnego, 4,5 kilometrowego odcinka DK61 pomiędzy Legionowem a Zegrzem. Prace przy tym etapie powinny, zdaniem drogowców, zakończyć się wiosną 2024 roku. Jeśli wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, to już za niespełna trzy lata kierowcy na odcinku od obwodnicy Jabłonny do obwodnicy Serocka, a więc na dystansie ok. 26 km będą poruszać się komfortową drogą złożoną z dwóch jezdni, z których każda mieć będzie po dwa pasy ruchu.

/red./

Może zainteresuje Cię także.../ Reklama

Inne wiadomości na Legio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AntySPAM *

Back to top button